مزایای ساندویچ پانل
مزایای پنج گانه استفاده از ساندویچ پانل
مهر 17, 1395
ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل
ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل
آبان 23, 1395

ساختار ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها امروزه یکی از آیتم های بسیار جذاب برای ساخت و ساز هستند که نظر بسیاری از پیمانکاران و مهندسین معماری را به خود جلب کرده اند، چیزهای زیادی می توان در مورد نیازهای بشر امروز به ساخت و ساز سریع گفت ،مثلا اینکه بشر امروز همچنان که به سرعت پا در اسب راهوار پیشرفت می نهد به سرعت به مصالحی نیاز دارد که در عین تمیزی و سریع ساخته شدن به صرفه و تضمین شده نیز باشند. ساندویچ پانل ها همان آیتم های تضمین شده هستند که باعث می شوند ساخت و ساز سریعتر و تضمین شده تر باشد.و این یکی از مهم ترین مزایای ساندویچ پانل است.

ساندویچ پانل ها یک گزینه ی تضمین شده برای ساخت و ساز

در مورد ساختار ساندویچ پانل باید بگوییم که دو روش برای ساخت آنها در کارخانه ها وجود دارد.یکی روش  پيوسته یا Continuous و دیگری روش غير پيوسته یا Discontinuous استفاده میشود.

در ادامه هر کدام از این روش ها را به تفصیل شرح می دهیم باید بدانید که متخصصین در تولید ساندویچ پانل به روش پیوسته از مواد اولیه ای که شامل چهار جزء اصلی به شرح زیر می باشد استفاده می کنند:

روش پیوستی

1- پلی یول POLYOL

2- ایزوسیانات  MDI

3- گاز HCFC-141b  که این گاز جهت حجم دادن فوم مورد استفاده قرار می گیرد.

4) کاتالیست DMCHA

نکته ی مورد توجه در این باب این است که مواد اولیه تولید ساندویچ پانل به روش غیر پیوسته  شامل سه جزء 1 و 2 و 3 به شرح فوق به غیر از کاتالیست می باشد.

1- پلی یول (Polyol):

پلی یول نوعی الکل می باشد  که دارای گروه های متعدد هیدروکسیل (OH) و دارای هیدروژن فعال بوده  و به دو گروه اصلی قابل استفاده در مواد غذایی و مواد پلیمری تقسیم می گردد. استفاده اصلی پلی یول پلیمریک (Polymeric Polyols) ایجاد واکنش آلی به منظور تولید پلیمرهاي ديگر میباشد. اين پلي يول ها می توانند با ماده ی ایزو سیانات ها ترکیب و تولید پلی یوروتان کنند.

حداكثر دماي عملكرد پلي يوروتان بسیار خوب در حدود 70 الي 80 درجه سانتيگراد است كه برای استفاده در مناطق گرم بسیار مناسب است. البته پلي يوروتان تا دماي 100 الي 110 درجه سانتيگراد نيز استحكام خود را از دست نمي دهد ولي در دماي بالاتر از آن تجزيه شده و خاصيت خود را از دست ميدهد.

2-ایزوسیانات ( MDI ) :

متيل دي فنيل دي ايزوسيانات اغلب به صورت اختصاري MDI شناخته میشود و يك تركيب آروماتيك از خانوادة دي ايزوسيانات ها است.

ايزومر ( MDI-4,4 ) به عنوان یک  MDI خالص شناخته شده است  و  پر كاربرد تر از سایر ایزومر ها می باشد. و در تولید فوم هاي پلي يوروتان سخت اصلي ترين كاربرد ایزومر (MDI-4,4 )را داراست. در هنگام ساخت MDI  با POLYOL واكنش داده و پلي يوروتان را توليد مي كند. در توصیف اين فوم هاي سخت پلي يوروتان  باید بگوییم که عايقهاي حرارتي بسيار خوبي هستند كه تقريباً در تمام يخچال ها و فريزرها در سراسر جهان و نيز در عايق هاي حرارتي ساختماني استفاده مي شوند. ( MDI-4,4 )  ماده ای است که در چسب هاي محكم صنعتي نيز كاربرد دارد كه معمولاً به عنوان چسب هاي قوي در بطري هاي چسب به دست مصرف كنندگان نهايي مي رسند. MDI اساساً و بیشتـر در تولید انواع عایق های حرارتی قابل استفاده در صنایع مختلف مانند تولید ساندویچ پانل و ایزوله کردن لوله ها … ، صنعت سردخانه و یخچال سازی ، صنعت خودرو مانند صندلی خودرو و داشبورد و پانل های داخل خودرو و غربیلک فرمان ، تولید تخت و کفی انواع کفش ها مورد استفاده قرار می گیرد .

3-  گاز HCFC-141b :

اين گاز بنام هيدرو كلرو فلورو كربن بعنوان عامل حجم دهنده فوم ميباشد .

4- کاتالیست DMCHA :

با توجه به سرعت خط توليد ساندويچ پانل و همچنين زمان محدود تشكيل فوم پلي يوروتان لازم است از يك ماده كه همان كاتاليست DMCHA است جهت تركيب دو ماده پلي يول و ايزوسيانات استفاده شود .

 

در روش continues  یا پیوسته  مواد اولیه ساخت در کارخانه ها  توسط ربات های مکانیکی و  مکانیزه دستگاه ها به ساندویچ پانل (sandwich panel) نهایی مبدل می گردند ،روال کار بدین صورت است که در ابتدا رول ورق گالوانیزه به صورت مواد اولیه  وفوم پلی یورتان (Polyurethane) یا شیت فوم پلی استایرن و چسب وارد دستگاه  ساخت می شوند و از جهت دیگر ساندویچ پانل ( Sandwich Panel) کامل شده و به قطعاتی به صورت در خواستی برش خورده و تقسیم می شود و برای بسته بندی آماده می گردد.

در مورد تاریخچه ی این دستگاه ها باید گفت که اولین نمونه های دستگاه هایی که محصول آنها ساندویچ پانل ( sandwich panel) بوده و به کشور وارد شدند همین دستگاه های پیوسته سازی پلی یورتان یا پلی اورتان بودند که در واقع می توان به این شکل گفت که ساندویچ پانل های اولیه ، ساندویچ پانل های پلی اورتان یا پلی یورتان هستند.

این دستگاه ها بدین شکل کار می کنند که در ابتدای خط تولید این دستگاه ها چند رول گیر وجود دارد که در مدل های اولیه  در  حدود دو یا چهار تا و در مدل های پیشرفته تر بیش از چهارتا است . اگر می خواهید سریعتر کار کنید باید دستگاه را عوض کنید دستگاهی وجود دارد که  نسبت به سرعت کار به تعداد آن افزوده می شود و یک ردیف رولگیر جهت روی ساندویچ پانل و یک ردیف زیر آن است . دستگاه رولگیر برای باز کردن رول ورق گالوانیزه به کار می رود و پس از باز کردن این رول وارد دستگاه فرم دهنده رول می شود و پس از انجام عملیات مختلف به فرم دلخواه تبدیل می شود.
سپس نوبت به ورق روی ساندویچ پانل می آید این ورق  وارد یک مجموعه از غلتک های خاص شده و ورق زیری آن وارد مجموعه ای دیگر از غلتک ها می شوند که به طور معمول طرح این دو با هم متفاوتند، پس از آن، ورق هایی که فرم داده شده اند از بالا و پایین به یکدیگر نزدیک شده و در فاصله ای که مد نظر سفارش دهنده کالا  هستند  قرار می گیرند و سپس مابین آنها ترکیبی از پلی ال و ایزوسیانات قرار می گیرد که با دستگاه خاصی با دوز مخصوص با هم ترکیب شده و تزریق می شوند .
سپس ماده فوم عایق پلی اورتان ( Polyurethane) در آنجا  منبسط شده و حرارت زیادی را از خود آزاد می کند در این مرحله ساندویچ پانل (sandwich panel) باید تحت گرما و پرس قرار گرفته که بیش از حد  دچار پف یا باد گرفتگی نشود در مرحله بعد ، وارد دیگی به نام پخت می شود و تحت گرما و حرارت بالایی قرار گرفته و در همان حین ساندویچ پانل ثابت می گردد. در آخر ، ساندویچ پانل به اندازه ابعاد مورد سفارش با تیغه ای برش خورده و در یک سری ردیف در کنار هم چیده می شوند تا خنک شده و آماده بسته بندی و تحویل  به مشتری گردد.

روش پیوسته  پلی استایرن ( Continues polystyrene)

با استفاده از روش پیوسته ساخت ساندویچ پانل  از  دستگاهی همچون دستگاه(پیوسته) Continues پلی یورتان استفاده می شود این دستگاه  دو رول بازکن دارد که یک ردیف آن برای ورق روی پانل است و دیگری جهت ورق زیرپانل مورد استفاده قرار می گیرد، این دستگاه دو ردیف غلتک و دستگاه فرم دهنده رول وجود دارد که روق رویی یا زیرین پانل را فرم دهی می کند پس از آن sheet های 2 تا 3 متری از فوم نوع پلی استایرن را بین دو لایه از ورق های فرم داده شده که چسب نیز خورده اند قرار می دهد و دستگاه پانل را به یکدیگر می چسباند و پرس می کند و در آخر آن پانل به قطعه های دلخواه برش داده می شود.

در حالی که در روش دیس کانتینیوز که به نام  غیر پیوسته را نیز با خود دارد خطوط تولید جدا از همدیگر هستند و هر یک از عملیات مورد نظر در یک قسمت انجام شده و بعد به قسمت بعدی می رود ؛ خطوط تولید در این سبک به دو قسمت تقسیم بندی می شوند :

در این روش هم خط های تولید به دو گروه تقسیم میشوند ،هر قسمت از تولید پانل پلی یورتان در یک بخش انجام می شود بدین شکل که با دستگاه فرم دهنده رول ورق برش می خورد و ورق زیرین و روی پانل تحت انجام پرس در قالبهای خاص قرار داده می شوند و میان این دو با دستگاه های تزریق از فوم نوع پلی یورتان پر شده و در آخر با گرم و سرد کردن فوم خشک شده و بعد پانل از قالب در آمده و سپس روی پانل بعدی کار می کنند.

هر بخشی از مراحل تولید در قسمت های مختلف انجام می پذیرد و در یک بخش سرهم بندی می شوند بدین صورت که در دستگاه فرم دهنده رول ، ورق گالوانیزه طرح مورد نظر را می پذیرد و به اندازه های مختلف به دلخواه برش داده می شود و فوم پلی استایرن هم با عمق مختلف برش داده شده و برای تولید آماده می شود و در آخر به ورق های پانل با چسب خاصی می چسبد و پرس شده و خشک می شود.

انواع مواد موجود در هسته ی ساندویچ پانل به شرح زیر هستند

  • فوم عایق پلی یورتان (Polyurethane)
  • فوم عایق پلی استایرن (Polystyrene)
  • فوم عایق اکس پی اس (xps)
  • عایق پشم سنگ (Rock wool)

روش غیر پیوسته  Discontinus

در روش غیر پیوسته  Discontinus خطوط تولید ساندویچ پانل از همدیگر جدایند و به تبع عملکرد بخش ها نیز جدا از هم هستند و در نهایت  همگی مواد در یک بخش جمع می شوند باز هم دو خط تولید در این روش داریم .

روش های ساخت ساندویچ پانل بسیار با دقت باید انجام بگیرند تا جنسی تضمین شده را به مشتری ارائه دهند علاوه بر این ساندویچ پانل ها باید با ریزه کاری های بالایی که در هر روش ساخته می شوند مراحل ساخت را طی کنند. ساندویچ پانل محصولی با گارانتی بالا ولی نسبتا پرزحمت است که قاعدتا باید در همه ی امور ساختش سختگیری های لازم صورت پذیرد.

جهت مشاوره فنی و استعلام قیمت با تیم قیزیل تاش تماس حاصل فرمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares