جنس ساندویچ پانل
مواد تشکیل دهنده ساندویچ پانل
دی 7, 1395
zippanel-or-sansdwich-panel
مقایسه زیپ پانل با ساندویچ پانل
دی 22, 1395
ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی

ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی

انواع ساندویچ پانل

ساندویچ پانل‌ها آنقدر گسترده هستند که می‌توان در انواع دسته‌ها آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد. در ادامه تنها به چند دسته از مهمترین و کاربردی‌تری این تقسیم‌بندی‌ها در بین تمامی آنها اشاره می‌شود.

در یکی از دسته‌بندی‌ها ساندویچ پانل‌ها را به دو دسته سازه‌ای و غیر سازه‌ای تقسیم می‌کنند. از انواع ساندویچ پانل‌ های سازه‌‌ای می‌توان به پانل‌های ساندویچی با هسته لانه زنبوری، پانل‌های F.R.P و پانل‌ةای ساندویچی با بتن پاشی اشاره کرد. در نوع پانل‌های با بتن پاشی از ساندویچ پانل‌های شادولین استفاده می‌شود. این مدل دارای انواع سقفی ( با در کنار هم قرار گرفتن یک سطح یک دست ایجاد می‌کنند و در نهایت بر روی پانل‌های دیواری نصب می‌شوند.) و دیواری (نه تنها به عنوان جداکننده‌ی فضاهای معماری عمل می‌کند بلکه نقش دیوار باربر و قائم برشی را نیز بر عهده دارند) است. پانل‌های غیر سازه‌ای نیز از مصالح سبک غیرسازه‌ای تشکیل شده‌اند.

در دسته‌بندی دیگر می‌توان ساندویچ پانل‌ها را با توجه به مصالح به کار رفته در آن‌ها به انواع زیر تقسیم نمود:

الف) مصالح به کار رفته در لایه رویی: ساندویچ پانل‌ ها دارای دو جز اصلی هستند که یکی از آن‌ها لایه‌های رویی است که در اطراف پانل قرار می‌گیرند. این لایه‌ها بصورت ورقه هستند و از جنس‌های مختلفی ساخته می‌شود که هر کدام با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود موارد استفاده‌ی مخصوص به خود را دارند. این مصالح به قرار زیر هستند:

  1. آلومینیوم: ویژگی‌های منحصر به فرد آلومینیوم موجب شده که پس از آهن پرکاربردترین فلز در انواع صنایع از هوا و فضا تا ساختمان‌سازی باشد. در ساخت ساندویچ پانل‌ها از انواع رولی ورقه‌های آلومینیوم استفاده می‌شود که دارای ضخامت‌های 0.5، 0.7 و1 میلیمتر هستند. از ویژگی‌های این ورقه‌ها می‌توان به سبکی و انعطاف‌پذیری بالا و مقاومت در برابر زنگ‌زدگی اشاره کرد. از آلومینیوم در ترکیبات آلوزینک نیز استفاده‌های فراوانی می‌شود. این ورقه‌ها که در دو نوع رنگدار و بی‌رنگ وجود دارند بیشتر به عنوان روکش‌های داخلی و خارجی و یا در پارتیشن‌ها، سقف‌های کاذب، غرفه‌های تجاری، سازه‌های موقت و … استفاده می‌شوند. آلومینیوم در کنار تمام محاسن‌اش معایبی دارد که موجب می‌شود نتوان از آن‌ةا در هر مکانی استفاده نمود. برای مثال مقاومت پایین در برابر حرارت این فلز چنان است که نه تنها موجب از ریخت افتادن و خارج شدن از حالت اولیه آن می‌شود بلکه موجب شعله‌ور شدن بیشتر آتش نیز می‌شود. ( ساندویچ پانل آلمینیومی )
  2. گالوانیزه: این ورقه‌ها از جنس آهن هستنند که یک لایه روی بر آن کشیده شده است و ه ضخامت 0.5 میلیمتر هستند. این ورقه‌ها دارای طول عمر بلند، مقاومت بالا در برابر خورندگی، زنگ زدگی و ضربه‌های محیطی که موجب ساییدگی و خوردگی می‌شود، هستند و همچنین به لحاظ اقتصادی بسیار با صرفه‌اند. ( ساندویچ پانل گالوانیزه )
  3. آلوزینک: آلوزینک همان گالوانیزه نورد شده در ترکیبی با آلیاژ‌های آلومینیوم (55%)، روی (43.4%) و سیلیکون (1.6%) است. ضخامت ورقه‌های آلوزینک معمولا 0.5 میلیمتر است. ورقه‌‌های آلوزینک به علت ویژگی‌هایی چون بازده حرارتی بالا و عایق خوب گرما، مقاومت بالا در برابر زنگ‌زدگی ناشی از رطوبت، مقاومت بالا در برابر خوردگی، صد در صد قابل بازیافت، و همچنین طول عمر زیاد (4برابر ورقه‌های گالوانیزه) محبوبیت فراوانی در بین استفاده کننده‌گان یافته است. از این ورقه‌ها در محیط‌های صنعتی و بخصوص مکان‌هایی که میزان اسیدیته‌ی محیط بالا است استفاده فراوانی می‌شود. نکته مورد توجه دیگر درباره‌ی این ورقه‌ها نحوه‌ی ساخت آن‌ها است که طی فرآیند سبز تولید می‌شوند.

ب) مصالح به کار رفته در هسته: جزء تشکیل دهنده‌ی دیگر ساندویچ پانل‌ها هسته‌ی مرکزی آن‌ها است که به عنوان عایق عمل می‌کند. مصالح به کار رفته در این بخش به قرار زیر است: ( مواد تشکیل دهنده ساندویچ پانل )

  1. پلی اورتان: این ماده به دلیل برتری‌ ویژگی‌هایش نسبت به مواد قابل استفاده در هسته محبوبیت بیشتری دارد. این ماده دارای ویژگی‌هایی چون نسوز بودن، مقاومت بالا، سبکی، عایق حرارتی و برودتی، عایق صوتی، مقاومت بالا در برابر رطوبت است.
  2. پلی استایرن: یا همان یونولیت که عایق حرارت و صوت است. همچنین بسیار سبک و ارزان است. امما این مدل در برابر آتش بسیار ضعیف عمل می‌کند.
  3. پشم سنگ: الیاف پشم سنگ ضد حریق هستند و به همین علت از آن‌ها در مکان‌هایی که احتمال آتش‌سوزی فراوان است استفاده می‌شود.

در تقسیم‌بندی دیگری بنا بر موارد کاربرد ساندویچ پانل‌ها می‌توان آن‌ها را به انواع دیواری، سقفی، سه بعدی، سردخانه‌ای، و دو رو نایلون تقسیم کرد. در این میان ساندویچ پانل‌های سه بعدی خود دارای انواع سقفی و دیواری (پانل‌های سه بعدی دیواری باربر و غیر باربر هرکدام موارد استفاده‌ی متفاوتی دارند) است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares