ساندویچ پانل
ساندویچ پانل در تبریز
اردیبهشت 9, 1396
varagh-sandevichpanel
انواع ورق ساندویچ پانل
اردیبهشت 19, 1396

خانه‌سازی بشر و نیاز او به سرپناه از همان دوران اول آفرینش شروع شد و وی را به ساخت مکانی امن ترغیب کرد. با پیشرفت علم و صنعت نیز رفته‌رفته تمامی صنایع در زمینه‌های مختلف نیز پیشرفت کردند. ساخت‌وساز نیز از آن دسته صنایع محسوب می ‌شود که باید همگام با عصر زندگی انسان باشد و به‌خوبی پاسخگوی نیازهای او باشد.

در شهرهایی مثل تبریز که کلان‌شهر نیز نامیده می ‌شوند شهرسازی و ساختمان‌سازی از اهمیت زیادی برخوردار است.

شهری هم چون تبریز که فضایی صنعتی دارد باید مدرن بوده و ظاهری زیبا برای شهر و خانه‌ای زیبا برای شهروندان داشته باشد. نیاز به ایمنی، زیبایی و استحکام در مسکن‌سازی موجب اختراع و کشف مصالحی نوین شد. سازه‌های ساختمانی تغییر بسیاری کردند و مهندسین سازه با چالش‌های بزرگی روبه‌رو شدند و هم‌چنین طراحان و معماران باید اهمیت جدی به زیبایی و کاربرد یک بنا می ‌دادند.

در زمان‌های گذشته و حتی امروزی بسیاری از خسارت‌های حاصل از زلزله به دلیل استفاده از مصالحی نامرغوب و غیراصولی در ساخت‌وساز است. بهره‌گیری از مصالحی که بار مرده ساختمان را سنگین می‌کند موجب آواری سنگین و خسارت‌های مالی و جانی بیشتر می‌شود. به همین سبب با تلاش مهندسین سازه، سازه‌های پیش‌ساخته وارد عرصه ساخت‌وساز شدند که بسیار سبک و امن هستند و برای اجرای آن به مدت‌زمانی کمی نیاز است. موادی که در ساخت چنین مصالح ساختمانی مورداستفاده قرار می ‌گیرند در برابر بسیاری از عوامل مثل گرما، رطوبت نیاز مقاوم هستند و هم چون عایق عمل می‌ کنند. مصالح نوین امروزی می‌تواند در برابر صدا کاملاً آکوسیت باشد و آرامش را به خانه شما به ارمغان بیاورد.

ازجمله مصالح پرکاربرد امروزی می‌توان به ساندویچ پانل اشاره نمود که در برابر رطوبت و گرما نیاز ایزولاسیون را به‌خوبی برطرف می‌سازد و موجب کاهش مصرف انرژی می‌ شود. بعدها مهندسین با حفظ و ارتقا ویژگی‌های ساندویچ پانل اقدام به زیباسازی این محصول کردند. افزودن گزینه زیبایی به این سازه موجب روی کار آمدن سازه جدیدی به نام زیپ پانل منجر شد.

زیپ پانل در تبریز و سایر شهرهای ایران گزینه خوبی جهت استفاده به‌جای ایرانیت‌های موج دار، سقف‌های شیب‌دار، شیروانی، قیر و گونی و آسفالت است.

زیپ پانل با کارایی و زیبایی متناسب خود در ساختمان‌سازی امروز که کیفیت ساخت، افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید ساختمان، سبک‌سازی و مقاومت در برابر زلزله دارای اهمیت فراوانی است بسیار کاربرد دارد. زیپ پانل می‌ تواند یکی از موارد مناسب و کاربردی در صنعت ساخت‌وساز باشد.

مزیت‌هایی که می‌توان برای زیپ پانل برشمرد شامل موارد زیر است:

۱_دارا بودن سازه‌ای یکپارچه

۲_عایق صوتی، گرما و رطوبت

۳_انعطاف‌پذیری بالا که می‌توان دهانه‌هایی بزرگ با اشکال منحنی شکل را به‌خوبی پوشش داد.

۴_مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی

۵_کاهش هزینه‌های اضافی در ساخت و ۵ ساز که در نبود عوامل بالا به وجود می ‌آید.

۶_سبک‌وزن بودن که وزن ساختمان را نیز کاهش می‌دهد و ایمنی کار را بالا می ‌برد.

زیپ پانل سازه‌ای مناسب جهت استفاده در ساختمان‌سازی‌های خاص مثل بیمارستان، فرودگاه، سالن‌های ورزشی و صنعتی است که در برابر عواملی مانند رطوبت، گرما و صوت عایق است.

ساندویچ پانل

لایه‌های تشکیل‌دهنده زیپ پانل عبارت‌اند از:

 _ورقه پروفیل ایستادرز زیپ پانل

_عایق حرارتی

_بست آلومینیومی (سفت و محکم کننده مخفی پروفیل ایستادرز یا زیپ پانل)

_پایه‌ای پلیمری برای نگهداری بسته‌ای آلومینیومی

_ فاصله‌انداز امگا

_ عایق رطوبتی

_لایه ضد بخار

_لایه سد بخار

_ورقه ذوزنقه‌ای شکل

که تمامی این لایه‌های مزیت‌های منحصربه‌فردی برای یک سازه پیش‌ساخته به وجود آورده  است.

 کاربرد زیپ پانل

از این سازه پرکاربرد می‌توان در سقف‌های قوسی شکل محدب و مقعر استفاده  کرد. زیپ پانل برای سقف‌هایی با شعاع انحنای بیش از ۴۰ متر نیازی به انحنا توسط رول فرمینگ ندارند و با کمک وزن خودروی سقف جاگذاری می‌شوند. هم‌چنین برای سقف های با شعاع انحنای کمتر از ۴۰ متر نیز این کار با کمک دستگاه مخصوص و در محل اجرای پروژه صورت می گیرد.

هم چنین می توان از این سازه در معماری سبز بهره برد، به طوری که می توانید بامی سبز برای خانه خود شکل دهید و از ایمنی آن مطمین شوید چرا که زیپ پانل در برابر نشت آب مقاوم است و سبک وزن بودن آن بار ساختمان را کاهش می دهد. معماری سبز یکی از نیازهای اصلی و اولویت های اصلی معماری امروزی برشمرده می شود.

نویسنده: مهری رقمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares