varagh-sandevichpanel
انواع ورق ساندویچ پانل
اردیبهشت 19, 1396
details-sandwichpanel2017
مشخصات فنی ساندویچ پانل
تیر 21, 1396

سازه فضا کار به خرپایی سه بعدی با دهانه های گسترده در دو جهت که اعضایش تحت تاثیر نیروی فشار و کشش است، گفته می شود. سیستم ساختاری سازه فضاکار از مدول های یکسان و تکرار شونده با لایه های موازی در پایین و بالا همانند میله های پایینی و بالایی خرپا شکل گرفته است. سازه فضا کار به سازه های شامل برج ها، شبکه ها، طاق ها، شبکه های کابلی، سیستم های غشایی و پوسته ای، ترکیبات کش بستی، سازه های تا شونده نیز گفته می شود.

بیشتر اوقات کلمه سازه فضایی به جای سازه فضاکار به کار گرفته می شود. این کلمات با هم مترادف اند ولی از نظر معنی و مفهوم مشابه هم نیستند. به طورکلی سازه فضایی (قاب فضایی) به سازه ای گفته می شود که در فضایی خارج از جو ساخته و مورد استفاده قرار می گیرد که احتمالا خود یک فضا کار است. به همین دلیل نمی توان به طور مطلق این دو را یکسان معنی نمود.

تاریخچه سازه فضاکار

از قدیمی ترین نوع سازه فضاکار می توان به داربست های نگهداری چادرهای انسان اولیه اشاره کرد. کشور چین را می توان به عنوان اولین استفاده کنندگان از این داربست ها برشمرد. بهره گیری از سازه های سه بعدی و شبکه ای در روم باستان و ایران کهن نیز در زمان صفوی برای ساخت سالن های تجمع، مساجد، کاخ ها و…به چشم می خورد. الکساندرگراهام بل در سال ۱۹۰۶ اولین شبکه چند لایه را برای کایت پرواز ساخت. این شبکه دارای طول اعضایی یکسان و اتصالات ساده بود. گراهام بل در حدود ۹۰ سال پیش به عنوان اولین مهندس نشان داد که می توان با قرار دادن صحیح اعضا سازه ای در کنار یکدیگر سازه هایی بادوام و سبک وزن ساخت. با بررسی انجام یافته شروع طراحی اصولی سازه فضاکارها به سال ۱۹۵۰ بر می گردد. عکس العمل خوب این سازه ها در برابر بارهای مختلف و هم چنین زیبایی و یکنواختی شان نظر مهندسین سازه و معمار را به خود جلب کرد و موجب بهبود طراحی و افزایش استفاده از سازه فضاکار ها شد.

 

 انواع سازه فضاکار

سازه فضایی

1_سازه فضاکار از نوع مصالح

2_سازه فضاکار از نظر ساختار

 سازه فصاکارها از نظر ساختاری شامل موارد زیر می شوند:

-سازه فضاکار به رفته در ایستگاه قطار

-شبکه های دولایه

شبکه های دولایه از پرکاربردی ترین انواع به شمار می روند. این سازه ها از دو صفحه عناصر که با هم موازی و به وسیله عناصر میانی به هم وصل شده اند شکل گرفته است.

 -شبکه های سه لایه

این شبکه ها نیز از دو صفحه بالا و پایین و یک صفحه میانی شکل گرفته اند و هر کدام از صفحات بالا و پایین توسط اعضای میانی به یکدیگر وصل شده اند.

برای دهانه های خیلی بزرگ می توان از شبکه های سه لایه استفاده کرد.

-سازه های چلیکی

شبکه هایی که در یک جهت دارای انحنا هستند را سازه چلیکی می گویند. از این سازه ها برای پوشش سطوح مستطیلی شکل استفاده می شود.

-سازه های گنبدی

زمانی که شبکه در دو جهت دارای انحنا باشد سازه گنبدی نام دارد.

-سازه های تاشو

این سازه ها امکان جمع شدن و انتقال را به کاربر می دهد و بیشتر برای مکان های موقت مثل نمایشگاه ها، سیرک ها و مناطق سیل وزلزله زده کاربرد دارند.

-سازه های بادشو

این سازه ها از مواد پلاستیکی یا لاستیکی ساخته می شوند و به هنگام استفاده با پمپ باد می شوند.

-سازه های ماهواره ای

ساختار این نوع سازه به شکل خرپایی در ارتفاع است و در خطوط انتقال نیرو و برج های مخابراتی مورد استفاده قرار می گیرد.

-سازه پل های فضا کار

این نوع از سازه ها نیز از خرپاهای مرکب فضایی تشکیل می شوند.

سازه فضا کار از نظر مصالح نیز به دسته های زیر تقسیم می شود:

-سازه فولادی

سازه فضاکار فولادی از پر کاربردی ترین سازه ها به شمار می رود. فولاد از پر مصرف ترین مصالح در ساخت و ساز شمرده می شود. فولاد بسیار مقاوم است و جوش پذیری بالایی دارد.

-سازه فضاکار آلومینیومی

وزن آلومینیوم در حدود یک سوم وزن فولاد بوده و بسیار سبک است. آلومینیوم خوردگی و زنگ زدگی ندارد.

-سازه فضاکار چوبی

از سازه فضاکار های چوبی در پوشش سالن های مدارس و سالن های ورزشی استفاده زیادی می شود. استفاده از چوب از قرون وسطی برای پوشش سقف آغاز گردید.

نویسنده: مهری رقمی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares