ساندویچ پانل فشرده
ساندویچ پانل فشرده
شهریور 25, 1395

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل عایق ساختاری یا (پانل عایقی حرارتی ساختاری)، PIS ، مواد کامپوزیت ساختمانی می باشد.آن شامل لایه حرارتی فشرده و محکم بین دو لایه ی مسطح ساختاری می باشد.سطح می تواند ورق فلز، تخته چند لا،سیمان،سطح مغناطیسی اکسید شده و هم هسته فشرده ی فوم شده ی پلی استیرن یا سطح فوم رشته ای جهت دار پلی ایزوسینوریات،فوم پلی اورتان یا شش ضلعی ترکیبی می باشد.
PIS ها مواد ساختاری را به تیرآهن یا فولاد وستونی تقسیم می کند.هسته ی فشرده ی ساختاری PIS به عنوان وب عمل می کنددرحالی که مصالح مخصوص غلاف و پوشش عملکرد برجستگی ها را تکمیل می کند. PIS ها شامل چندین کامپونت ساختمان های مرسوم می باشد از قبیل داربست و تیر آهن، عایق،حصار بخار وحصار هوا.کاربردهای زیادی شامل دیوار بیرونی،سقف،کف و سیستم های پایه را دارد.

تاریخچه ساندویچ پانل

اگرچه فوم پانل هسته ای توجه زیادی را در 1970 بدست آورد،ولی نطریه ی استفاده از پانل فشرده پوستی برای ساخت وساز در 1930 آغاز شد.تحقیق و آزمایش اولین بار توسط آزمایشگاه محصولات فورست در مادیسون بخشی ازآمریکا انجام گرفت.خدمات فورست باعث شد که محصولات فوریت مورد توجه قرار بگیرد.در 1937،خانه کوچک پوستی ساخته شده بود که توجه کافی را توسط اولین خانم ارنست روزیولت جلب کرد.دوام آن به قدری بود که می توانست آب و هوای سخت ویسکانسین را تحمل کند وتوسط دانشگاه ویسکانسین-مدیسون به عنوان یک مرکز مراقبت روزانه تا سال 1998زمانی که آن را برای یک ساختمان جدید دانشگاه داروسازی برداشته بودند مورد استفاده قرار گرفت.پس از موفقیت های بدست آمده از خانه های پوستی،پوشش های قوی تری که می تواند بارهای ساختاری و فریم های در دسترس را از بین ببرد پیشنهاد شد.
بنابراین در سال 1947، توسعه پانل عایق ساختاری زمانی آغاز شد که هسته سطح کاغذی جهت دار.با مواد مختلف تخته سه لا،تخته فوق العاده و مقوا مورد آزمایش قرار گرفت.این ساختمان در سال 1978 برچیده شد وبسیاری از پنل ها به غیر از مقوا برای قرار گرفتن در معرض فضای باز نا مناسب باقی ماند.پا نل های متشکل از هسته پلی استایرن و کاغذ تزیین با پوست تخته سه لا در یک ساختمان در سال 1967 مورد استفاده قرار گرفت و پانل های خوبی را تا به امروز به سرانجام رسانیده است .سیستم های SIP توسط وCI ودز سازندگان سانتا پائولا، کالیفرنیا در خانه ها و آپارتمان خود از سال 1965 تا سال 1984مورد استفاده قرار می گیرد.این کار بنیان جان توماس وودز،پول فلتیر وودز،جان دیوید وودزو فردیک توماس وودز بود که به عنوان یک مفهوم مشابه استفاده شدو ثبت اختراع برای خانه های مدولار
( ایالات متحد ثبت اختراع 4817353 ) درچهار آوریل 1989 صادر شده است. خانه های متعدد در سانتا پائولا، فیلمور، پالم اسپرینگز، و مناطق اطراف آن از پانل های SIP به عنوان ساخت و ساز اصلی استفاده می کنند.تاییدیه طرح از ICBO،CISBC و درحال حاضر ICC اهدا می شود.

مواد ساندویچ پانل

جنس ساندویچ پانل
SIP ها هستند که معمولا از پانل های OSB فشرده در اطراف هسته فوم ساخته شده از پلی استایرن (EPS) پلی استایرن اکسترود شده ویا فوم پلی یورتان سخت ساخته شده است ومواد دیگر را می تواند جایگزین OSB کند مثلOSB استفاده می شود، مانند تخته سه لا آلومینیوم، تخته سه لا برای دیوار زیر درجه پایه ،فولاد ،آلومینیوم،سیمان،وحتی فولاد ضد زنگ، پلاستیک تقویت شده با الیاف ، فیبر سیمان یا تخته سه لا ورق برای پانل، و فیبر کشاورزی مانند کاه گندم، اکسید منزیم برای برخی SIP ها استفاده می شود.
عنصر سوم در SIP جرعه های هزار خار یا اتصال قطعه بین پنل های SIP می باشد.الوار بعدی به طور مرسوم مورد استفاده قرار میگیرد اما پل حرارتی باعث کاهش عایق حرارتی می شود،برای حفظ ارزش های عالی عایق حرارتی نوارباریک تولید کنندگان از عایق چوب الوارنوار باریک کامپوزیت،قفل مکانیکی، پانل هایOSB متداخل و دیگر روش های خلاقانه استفاده می کنند.با توجه به روش انتخاب شده،مزایای دیگر مانند سطح استخوانی کامل با افزایش قدرت ساختاری ممکن است در دسترس باشد.

منافع و موانع ساندویچ پانل

استفاده ازSIP ها بسیاری از مزایاها و اشکالاتی را در مقایسه با یک ساختمان قاب معمولی به ارمغان می آورد.
هزینه ی SIP ها در مقایسه باقاب یک ساختمان معمولی در ایالات متحده بیشتر است در حالی که این ممکن است در جای دیگر درست نباشد.SIP مورد استفاده در خانه ی خوب ساخته شده ممکن است پوشش تنگتر داشته باشند و دیوارمواد حرارتی بالایی داشته باشندکه منجر به پیش نویس کمتر و کاهش هزینه ی عملیاتی می شود.همچنین با توجه به ماهیت استانداردجرعه ی زمان برای ساخت و سازچارچوب خانه می تواند کمتر باشدهمچنان نیاز به تجارت کمتری دارد.از پانل ها می توان به عنوان کف، سقف ودیوارمورد استفاده قرار گرفت ،با استفاده از پانل به عنوان طبقه خاص می توان از فضای خالی استفاده کرد.در نتیجه در طول زندگی ،چرخه ی هزینه ی SIP ، ساخت و ساز خانه در کل کمتراز یک چارچوب خانه معمولی تقریبا 40 درصد خواهد شد.در هر حال هزینه ی کل ساخت و ساز(مواد و کار) کمتر از یک چارچوب معمولی می شود که بستگی به شرایط ازجمله محل کار،درجه طراحی ساختمان که برای یک یا چندین تکنولوژی بهینه می شود دارد.
سیستم ساختاری OSB به طور متعارف در برخی موارد از ساخت و ساز موارد تازه،عمدتا در مقاومت بار محوری کاربرد دارد.SIPها تطبیق پذیری مشابهی را برای دوام چارچوب خانه ها زمانی که طراحی مرسومی داشته باشند حفط می کنند.همچنان از آنجایی که SIPها به عنوان چارچوب،پوشش بیرونی و عایق کاربرد دارند به سرعت از کارخانه برای کارخاص و ساخت و ساز وارد بازار می شود.پانل های SIP سبک و جمع وجور هستند که در ساخت و ساز کمک بیشتری می کند.علاوه بر آن عملکرد زیست محیطی به علت عایق حرارتی بسیار عالی است.همچنان مقاومت در برابر سرما و رطوبت که فشرده سازی انقباض و سرما را مصالح قدیمی ساختمان و الوار نمی تواند همساز کند را پیشنهاد می دهند.
زمانی که تحت شرایطی مورد آزمایش قرار گرفت،SIPمشمول در دیوار،کف،سقف و سیستم های بنیادی در یک محیط پایدار (بدون نفوذ هوا)نصب می شود.سیستم های ترکیبی فایبر گلاس در محیط های پایدار نصب نشده اند که نیاز به تهویه برای حفظ رطوبت داشته باشد.
به استثنای فلزات ساختاری مثل فولاد تمامی مواد ساختاری در طول زمان ساییده می شوند.در مورد SIP ها پتانسیل با OSB هایی مواجه هستند که SIP ها با EPS ها یا هسته ی فوم پلی یورتان موردمطالعه قرار می گیرندو توصیه ی طراحی سایش وجود داشته باشد. اثرات طولانی مدت هسته مواد غیر معمول نیاز به تست مواد خاص برای تعیین کمیت ارزش طراحی سایش دارد.

ابعاد و ویژگی های ساندویچ پانل

ویژگی ساندویچ پانل
در ایالات متحده سایز SIP ها 4 عرض و 24 فوت می باشد.در جاهای دیگر به طور معمول 300 ،600 و1200 عرض و 2.4 ،2.7 و 3 میلی متر طول با کف 6 متری تولید می شود.بخش های کوچک به سهولت حمل ونقل می شود ولی بخش های بزرگ نیاز به بارگیری دارد.در 20/25 کیلو گرم پنل های بزرگ بدون استفاده از جرثقیل غیر ممکن خواهد شد که با توجه به زمان و مکان محدودیت دارد.همچنان توجه داشته باشید که برای شرایط خاص پانل های بزرگ پیشنهاد می شودمانند یک دوره سقف بلند.ارتفاع ایالات متحده به طور معمول برای هشت تا نه فوتی هست.پانل در عرض 4 در 12 ضخامت هزینه ی 4دلار در ایالات متحده می باشد،روش های جدید برای تشکیل منحنی،شعاع سینوس و قوس توسعه داده اند که با توجه به ماهیت سفارشی و مشکلات فنی قیمت گذاری سه یا چهار برابر از پانل های استاندارد در هر فوت متفاوت تر است.
EPSرایج ترین فومی است که مورد استفاده قرار گرفته است دارای یک مقدارR(مقاومت حرارتی)در حدود 4وات و ضخامت 3.5 اینچ و فوم 4.5(احتیاط:برونیایی R ارزش بیش از ضخامت به دلیل خواص حرارتی غیر خطی ممکن است مبهم باشد).ارزش آن با فایبر گلاس قابل مقایسه است،اما به دلیل چارچوب استاندارد خانه دیوار عایق چوبی کمتری را به عنوان ارزش حرارتی پل سرد عمل می کند،به طور قابل توجهی عملکرد دیوار ارزش حرارتی 13.8 را دارد که بهترین عملکرد را اجرا می کند.
ویژگی های آب بندی هوا از خانه های SIP در برنامه انرژی استار سازمان حفاظت محیط زیست برای ایجاد یک پروتکل بازرسی به جای آزمون معمولا برای ارزیابی نشت هوا از خانه مورد نیاز است. این خدمت به سرعت درروند صرفه جویی در هزینه/ صاحب خانه رواج یافته است.

استاندارد سازی و طراحی ساندویچ پانل

ساخت و ساز از یک خانه مدولار پیش ساخته (در اینجا برای یک ویدیو مرور زمان را کلیک کنید)
کد بین المللی ساختمان APA طراحی تخته سه لا مشخصات 4-طراحی و ساخت پانل های تخته سه لا فشرده برای طراحیSIP. این سند اشاره اساسی مهندسی مکانیک تهیه مکان مستقل اما خواص با طراحی شده برای پانل های ارائه شده توسط هر تولید کننده خاص می باشد. در سال 2007، مقررات طراحی تجویزی برای SIP ها برای اولین بار در سال 2006 با کد بین المللی مسکونی معرفی شدند.این مقررات راهنمایی برای استفاده از تنها دیوار در پنل ها اراِیه می دهد.

گذشته از این استاندارد غیر اختصاصی،صنعت SIP به شدت در گزارش ارزیابی کد اختصاصی متکی بوده است.ICC-ES گزارش های متععدی را ارزیابی کرده است معمولا بیشتر به تولید کننده عمده کنترل R و RSIPPORTE .در اوایل سال 2009 SIPAبا NTC همکاری کردند،آژانس گواهینامه محصول همکاری برای تولید صنعت اولین کد گزارش گسترده ای را به همه اعضای واجد شرایط SIPA در دسترس قرار داد.برخلاف کد گزارش های قبلی،مقررات تجویزی ارایه شده در این گزارش از یک روش طراحی مهندسی با در نظر گرفتن شرایط بار گذاری نشات گرفته شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares