ساندویچ پانل آلمینیومی
ساندویچ پانل‌ آلومینیومی
آذر 21, 1395
ساندویچ پانل پلی یورتان
ساندویچ پانل های پلی یورتان
دی 2, 1395
ساندویچ پانل گالوانیزه

ساندویچ پانل گالوانیزه

ساندویچ پانل­های گالوانیزه

لازم است ابتدا یادآور می­شویم، ساندویچ پانل ­ها، نوعی از مصالح ساختمانی تقریباً جدید(غیرسنتی) هستند، که به عنوان جایگزین مناسبی برای مصالح ساختمانی سنتی، جهت ساخت انواع سقف و دیوار به کار می­روند و این روزها بسیار مورد توجه فعالان صنعت ساخت و ساز قرار گرفته­ اند.

ساختار این دسته از مصالح ساختمانی، همان طور که از نامشان پیداست، از یک هسته­ که مابین دو لایه قرار گرفته­ است، تشکیل می­شود که هسته در واقع نوعی عایق بوده و لایه­ی اطراف از خانواده­ی فلزات می­باشند و در اصل، یک ورق فازی هستند. بنابر­این  قسمت­های اصلی تشکیل­ دهنده­ی ساندویچ پانل­ها، “عایق” و “ورق” می­باشند.

وجود انواع مختلف ساندویچ پانل­ها، به لحاظ کیفیت نیز در واقع به دلیل استفاده از جنس­های متفاوتی است که برای عایق­ و ورق مورد استفاده قرار می­گیرند.

ساندویچ پانل گالوانیزه

ساندویچ پانل گالوانیزه

برای عایق معمولا از سه فوم زیر استفاده می­شود:

 1. ساندویچ پانل پلی استایرن؛
 2. ساندویچ پانل پشم سنگ؛
 3. ساندویچ پانل پلی یورتان؛

و برای قسمت ورق، معمولا از یکی از سه فلز زیر استفاده می­کنند:

 1. ورق آلوزينک؛
 2. ورق گالوانيزه؛
 3. ورق آلومينيوم؛

اگر بخواهیم خیلی کلی تفاوت این سه نوع ورق را بیان کنیم­، می­توانیم بگوییم، تفاوت آن­ها در مقاومت به خوردگی، در محیط­های مختلف، تفاوت اصلی آن­هاست و نوع ورق با توجه به این­که ساندویچ پانل در چه نوع محیطی و برای چه کاربردی مورد نیاز است، انتخاب می­شود. (گستره ی استفاده از ساندویچ پانل ها از سردخانه ها تا کشتی سازی)

با این مقدمه و در این مطلب به طور خاص، به معرفی ساندویچ پانل­های گالوانیزه خواهیم پرداخت.

ورق گالوانیزه

“گالوانیزه” در لغت، به معنای آبکاری توسط فلز می­باشد و “فولاد گالوانیزه” نیز در واقع فولاد آبکاری و پوشش داده شده توسط  فلز روی است.

یکی از مشکلات استفاده از فولاد و آهن، در هر جایی، مسئله­ی خوردگی و در اصطلاح عام­تر، زنگ­ زدگی و پوسیدگی است. بر این اساس ، برای غلبه بر این مشکل، راه حل­های مختلفی از قدیم تا کنون ارائه شده است. یکی از این راه حل­ها که قدمت قابل توجهی هم دارد، پوشش دهی فولاد، با روی است. جالب است بدانید مکانیزم عمل این نوع پوشش­دهی برای مقابله با خوردگی، با مکانیزم عمل پوشش­دهی توسط پوشش­های محافظی مثل رنگ کاملا متفاوت است. هنگامی که پوشش­های محافظتی بر روی فلزی قرار می­گیرند، از طریق ممانعت از در تماس بودن فلز با محیط خوزنده، کار حفاظت را انجام می­دهند و لذا در صورت خراش یا شکستگی پوشش، فلز مورد نظر در تماس با محیط خورنده قرار گرفته و خورده می­شود. اما مکانیزم عمل محافظت فولاد از خوردگی، از طریق پوشش­دهی با روی به گونه­ای است که حتی در صورت ایجاد خراشیدگی پوشش نیز خللی در کار حفاظت به وجود نمی­آید که در ادامه این مکانیزم را کمی بیش­تر توضیح می­دهیم.

یکی از انواع خوردگی فلزات، “خوردگی گالوانیک” است که در واقع در اثر اختلاف پتانسیل دو فلز، یک فلز به عنوان آند و دیگری به­ عنوان کاتد عمل کرده و فلزی که آند است دچار خوردگی می­شود. بر این اساس، از این اصل علمی استفاده کرده و آن را برای محافظت از خوردگی فلزات به کار گرفته­اند. بدین صورت که به عمد، شرایطی را فراهم می­کنند که فلزی که قصد محافظت از خوردگی برای آن را دارند، در ارتباط الکتریکی با فلزی قرار گیرد که فلز اول در برابر دومی به­عنوان کاتد عمل کرده و محافظت شود. در این حالت چون فلز انتخابی دوم، برای حفاظت از فلز مورد نظر به عنوان آند عمل کرده و خورده می­شود، به آن “آند فدا شونده” نیز می­گویند. این نوع از محافظت در برابر خوردگی، “حفاظت کاتدی” گفته می­شود.

گالوانیزه کردن فولاد با  فلز روی نیز نوعی حفاظت کاتدی است که برای فولاد مورد استفاده قرار می­گیرد. روی، هنگامی که در ارتباط الکتریکی با فولاد قرار می­گیرد و این دو فلز با هم تشکیل یک پیل الکتروشیمیایی را می­دهند، در  سطح پتانسیل تعادلی پایین­تری قرار گرفته و به عنوان آند فداشونده، خورده می­شود و از فولاد در برابر خوردگی محافظت می­کندبر این اساس، ورق­­های فولاد را با روی پوشش می­دهند تا  “ورق گالوانیزه” تولید شود.

چه نوع ورق گالوانیزه­ای برای ساندویچ پانل­ها مناسب است

همان طور که گفته شد، برای تولید ورق گالوانیزه، از فولاد استفاده می­شود. می­دانیم فولاد­ها با خواص فیزیکی و مکانیکی مختلفی تولید و به بازار عرضه می­شوند. این خواص شامل: استحکام کششی، استحکام تسلیم، سختی، انعطاف­پذیری، ترکیب شیمیایی ورق و.. می­باشد. انتخاب نوع فولاد و خواصی که باید دارا باشد، باید با توجه به کاربرد آن، یعنی جایی که قرار است از آن­استفاده شود، صورت گیرد.

برای تولید ساندویچ پانل، ابتدا ورق را شکل یا همان فرم می­دهند و سپس عایق را تزریق می­کنند. این بلوک پس از تولید چون در ساخت دیوار و سقف مورد استفاده قرار می­گیرد، تحت بارهای کششی قرار خواهد گرفت. با توجه به این نکات لازم است ورقی انتخاب شود که فولاد آن در حالی که انعطاف­پذیر است، مستحکم نیز باشد. لذا لازم است استحکام کششی بالایی داشته باشد.

علاوه بر خواص کششی خوب، ورق به کار رفته، هر چه پوشش روی با کیفیت­تر و با ضخامت بیشتر داشته باشد، در برابر خوردگی، مقاوم­تر خواهد بود.

ساندویچ پانل گالوانیزه برای چه کاربردهای مناسب­تر است؟

سه نوع ورقی که برای تولید ساندویچ پانل­ها استفاده می­شوند، یعنی ورق­های: ورق آلوزینک، ورق گالوانیزه و ورق آلومینیوم، هر یک برای هدف و کاربردی تولید می­شوند. بهتر است با مزایا و معایب ورق گالوانیزه بیش­تر آشنا شویم تا بدانیم برای کاربردی که مد نظر ما می­باشد، انتخاب مناسبی است یا خیر.

هنگامی که می­خواهیم ساندویچ پانل را به لحاظ نوع ورق انتخاب کنیم، خوب است اول سه عامل مهم زیر را در نظر بگیریم:

 1. استحکام لازم برای سازه نهایی.
 2. وزن سازه نهایی.
 3. محیطی که سازه در آن قرار دارد به لحاظ خورندگی.
 4. مقرون به صرفه بودن.

مزایا و معایب ساندویچ پانل­های گالوانیزه

مزایا و معایب ساندویچ پانل گالوانیزه نسبت به آلوزینک و آلومینیوم، به صورت زیر است:

 • استحکام و دوام بالاتری دارد.
 • در برابر خوردگی از آلومینیوم بهتر و از آلوزینک ضعیف­تر عمل می­کند.
 • قیمت مناسب­تری دارد.
 • وزن بیش­تری دارد.

با توجه به مطالب عنوان شده، ساندویچ پانل گالوانیزه، زمانی که محیط خورنده­ی خاصی مثل محیط­های صنعتی وجود ندارد و نیز وزن نهایی سازه به لحاظ سبک بودن اهمیت خاصی ندارد، بهترین و به صرفه­ترین انتخاب، در میان سه نوع ساندویچ پانل موجود، می­باشد.

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares