سازه فضاکار
سازه فضاکار چیست؟
اردیبهشت 23, 1396
پلی-یورتان
فوم پلی یورتان ساندویچ پانل ها
مرداد 1, 1396

ساندویچ پانل چیست؟

برای آگاهی از مشخصات فنی ساندویچ پانل باید در ابتدا بدانیم ساندویچ پانل چیست ؟ ساندویچ پانل یا acp از ترکیبات بسیار سبکی تشکیل شده است که این ترکیبات دو طرفه می باشد یعنی از دوطرف لایه ای آن را در برگرفته و در وسط آن نیز عایق قرار می گیرد .

details-sandwichpanel2017

ساندویچ پانل ها نرم و انعطاف پذیر می باشند و قابل استفاده در موارد مختلف و زیادی از جمله سرد خانه ها و سوله ها و ویلا ها و و همچنین دیوار ها و سقف های سالن ها و ساختمان های اداری و هتل ها و باشگاه ها و کانکس و کانتینرها و استخر های سر پوشیده و بسیاری موارد دیگر نیز می باشند .

ساندویچ پانل ها دارای خواص مفید بسیاری می باشند که از جمله آن بی ضرر بودن برای محیط زیست و حیوانات و گیاهان و انسان ها می باشد .مشخصات و ویژگی های ساندویچ پانل ها باعث پر کاربرد شدن و متمایز شدن آن ها از سایر پوشش ها شده که به این مشخصات در زیر اشاره می کنیم .

ویژگی های ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها عایق بسیار خوب حرارتی در برابر سرما و گرما و صدا و رطوبت به شمار می آیند که تحمل فشار بالایی نیز دارند . وزن بسیار سبک ساندویچ پانل ها ، آن ها را برای حمل و نصب  آسان و راحت مناسبتر کرده است .

در ساندویچ پانل ها ، فوم ها قابلیت چسبیدن به  ورق ها را دارند .

عمر و دوام طولانی دارند و مقاومت زیادی نیز در برابر آتش و گرما دارند و مقاومت شیمیایی بالایی نیز دارند و هیچ ضرر و زیانی برای هیچ موجود زنده ای ندارند .

مشخصات فنی ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها براساس نوع فوم ها و ورق هایی که در آن ها به کار برده می شود دارای ضخامت ها و وزن های متفاوتی می باشند که این وزن ها و ضخامت ها در ساندویچ پانل های سقفی و دیواری می تواند متفاوت باشد و باید جدا گانه بررسی شوند .

ساندویچ پانل های سقفی از جمله عایق های پوششی برای سقف می باشند که مقاوم و با دوام در برابر باد و باران و آفات و حشرات می باشند .

در ساندویچ پانل های سقفی از ورق های آلوزینگ استفاده می شود که ورق های آلوزینگ از روی و سیلیکن و آلومنیوم تشکیل می شوند و ضخامت های آن ها از 4 الی 10 سانتی متر می باشد و طول آن ها نیز بین 2 الی 12 متر متغییر می باشد .عرض ساندویچ پانل های دیواری نیز 1.08 سانتی متر می باشد که عرض مفید ان 1.01 سانتیمتر می باشد .

ساندویچ پانل های دیواری که برای پوشش و عایق بندی دیوار ها استفاده می شود و از اهمیت ویژه ای برخوردارند .

ساندویچ پانل های دیواری را می توان دو رو ورق آلوزینگ یا دورو ورق گالوانیزه و یا یک رو ورق آلوزینگ و یک رو ورق گالوانیزه تهیه کرد که برای پوشش دیوارهای ساختمان ها و سوله ها استفاده می شود .

ضخامت ساندویچ پانل های دیواری نیز همچون ساندویچ پانل های سقفی متفاوت می باشد و می تواند 4 ، 5 ، 6 ، 8 ، 10 یا 12.5 و یا 15 سانتی متر باشد .

طول سانتدویچ پانل های سقفی نیز بین 1 الی 13 متر متغییر می باشد و عرض ثابت ان 1.16 سانتیمتر و عرض مفید ان نیز 1.14  سانتیمتر می باشد .

ضخامت خود ورق های مورد استفاده در پوشش ساندویچ پانل ها که همان ورق آلوزینگ و گالوانیزه از پیش رنگ شده می باشد نیز از 0.5 تا 0.7 میلیمتر می باشد که این ورق ها در رنگ بندی های متنوع ارائه می شوند .

وزن ساندویچ پانل ها ثابت نمی باشد و براساس نوع ورق به کار رفته و سبکی و سنگینی ورقه ها و عایق ها متفاوت می باشد .

مدل های ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها سه نوع مدل گونا گون دارند ، بنابرین آن ها را می توان در مدل های صاف یا dns و مدل شیار دار یا dnd  و مدل پچ مخفی یا  pro  تولید کرد .

که پیچ مخفی ها نیز در مدل های پیچ مخفی بدون شیار rpo و پیچ مخفی میکرو ویوrp1  و پیچ مخفی شیار ریز rp2 و پیچ مخفی شیار درشت rp3 ارائه می شوند .

ودر اخر با این همه تنوع و ویژگی ،ساندویچ پانل ها بر اساس نوع وسلیقه مشتری در اختیارشان قرار می گیرد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares