ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی
انواع ساندویچ پانل
دی 18, 1395
کاربرد ساندویچ پانل
کاربرد ساندویچ پانل
بهمن 4, 1395
zippanel-or-sansdwich-panel

مقایسه ی درصد عایق بندی در زیپ پانل و ساندویچ پانل :

شاید نام زیپ پانل همواره همراه و در کنار ساندویچ پانل به گوش شما رسیده باشد . اما بد نیست بدانیم که تفاوت این در در چیست و چرا این دو سازه کاربردهای متفاوتی دارند !

زیپ پانل طبق تعریف قبلی یکی از مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی عصر جدید است که بعنوان یکی از بهترین عایق ها برای گرما ، صدا ، و نور شناخته می شود . ساندویچ پانل نیز یکی از شناخته شده ترین عایق ها برای صوت و گرما و نور است اما بگذارید مطلب را با یک مثال ساده شفاف سازی کنیم . اگر به قابلیت عایق کاری و جلوگیری از ورود و یا خروج صوت و گرما در زیپ پانل ها امتیازِ نُه از ده را بدهیم ، ساندویچ پانل ها تنها می توانند امتیاز پنج یا شش را کسب کنند . به عبارتی زیپ پانل ها را می توان عایقی تمام و کمال در نظر گرفت که صوت و گرما را تقریبا به طور کامل بلاک می نماید ، در حالی که ساندویچ پانل ها تنها می توانند خاصیت کاهش انتقال گرما و صوت را داشته باشند .

 

زیپ پانل

 

مقایسه ی ساختار داخلی زیپ پانل و ساندویچ پانل :

طبق توضیحات قبلی می دانیم که در زیپ پانل لایه ها به صورت موازی مانند دو طرف یک زیپ به هم متصل شده اند . این لایه ها شامل یک لایه عایق حرارتی ، یک لایه عایق رطوبتی ، پروفیل ایستا درز و یک ورقه ذوزنقه ای می باشد .  در ساندویچ پانل ها نیز نام گذاری دقیقا بر اساس شکل لایه ها بوده است . یعنی دو لایه ی ورق آلوزینک مانند دو سمت نان ساندویچ یک لایه ی فوم پلی اورتان را در بر می گیرند .

همان طور که در اولین نگاه می توان متوجه شد ، تعداد لایه های عایقی که مابین زیپ پانل موجود است و کیفیت این لایه ها بسیار بهتر و بیشتر از ساندویچ پانل ، و هر نوع محصول مشابه می باشد . در زیپ پانل به دلیل این که در لایه ی رویین هیچ گونه درز و سوراخ و حتی میخ و پیچی وجود ندارد امکان رسوب هیچ گونه حرارت و رطوبتی در آن وجود ندارد اما در محصولات مشابه نمی توان هیچ سازه ای را با این مشخصات یافت .

هم چنین در سازه هایی مانند ساندویچ پانل ، مواد اولیه ی سمی اندکی وجود دارد که همین موضوع دلیلی است بر استفاده ی دستکش و ماسک هنگام تماس با مواد اولیه ی سازنده ی آن ها اما در زیپ پانل ها این موضوع به هیچ عنوان وجود ندارد و تا بحال هیچ مورد گزارشی مبنی بر سمی یا حساسیت زا بودن مواد اولیه ی آن ها ارایه نشده است .

ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی

ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی

مقایسه ی ظاهر و کاربرد زیپ پانل و ساندویچ پانل :

 می توان گفت زیپ پانل ها نه تنها می توانند به طور تمام و کمال کارِ ساندویچ ها را بهتر و مطمئن تر انجام دهند ، بلکه از لحاظ زیبایی ظاهری شکیل تر و از لحاظ مادی مقرون به صرفه تر نیز هستند !

همین طور امکان استفاده ی زیپ پانل ها در سطوح موجی و کروی ، آزادی عمل زیادی در استفاده ی آنها در محیط های مختلف به ما می دهد . در ضمن زیپ پانل ها به علت یکپارچه تر بودن نسبت به ساندویچ پانل ها و دیگر سازه ها ی قدیمی و سنتی مانند ایرانیت  و ایزوگام ، خیال شما را از هر گونه نشتی و خللی ، راحت می نماید .

وزن کم تر این سازه نسبت به محصولات مشابه ، باعث می شود نصب آسان تر ، هزینه ی مقرون به صرفه تر ، سهولت در تعویض و تعمیر احتمالی در آینده  ، و در نتیجه دردسر کمتری را در پی داشته باشد . هم چنین این امر مقاوت سازه را در برابر زلزله به شدت بالا می برد که این مزیت بسیار بزرگی برای آن به حساب می آید .

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares