ساندویچ پانل پلی یورتان
ساندویچ پانل های پلی یورتان
دی 2, 1395
ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی
انواع ساندویچ پانل
دی 18, 1395

مواد تشکیل‏ دهنده‏ ی ساندویچ پانل و مزایای آن

همان طور که احتمالا می‏دانید، ساندویچ پانل ها محصولاتی از نوع مصالح اولیه ‏ی ساخت و ساز  هستند که در سازه‏ های مختلف و به خصوص در ساخت و سازهای ساختمانی به کار می‏روند و به دلیل مزایایی که هم خود این مصالح  و هم نحوه‏ ی ساخت وساز توسط آن‏ها  نسبت به مصالح سنتی مانند سفال و آجر دارند، کابرد گستره‏ای پیدا کرده‏اند که رو به افزایش نیز هست.

ساختار کلی ساندویچ پانل، همان‏طور که از نامش نیز پیداست شبیه یک ساندویچ است و از یک هسته‏ تشکیل شده است که دو لایه ورق از بالا و پایین آن را پوشانده اند. به کارگیری ساندویچ پانل در ساخت دیوار و سایر قسمت‏های یک سازه یا ساختمان مستلزم این است که این مصالح دارای خواص مکانیکی و ویژگی‏های خاصی باشند تا جهت این کاربردها مناسب و بادوام شوند. یکی از دلایل در نظر گفتن چنین ساختاری فراهم آوردن و رسیدن به همین خواص مکانیکی ویژگی‏های مطلوب است. به این صورت که هسته ویژگی‏های همچون عایق و سبک بودن را که مطلوب است دارا است اما ضعف تحمل بارهای کششی را دارد که با قرار دادن ورق‏هایی با خواص مکانیکی خوب و مقاوم در برابر بارهای کششی در دو سطح بالایی و پایینی، مرتفع خواهد شد.

با این مقدمه مشخص شد که هر ساندویچ پانل از دو قسمت اصلی «عایق» و «ورق» تشکیل شده است که در این مطلب قصد داریم علاوه بر مرور مزایای ساندویچ پانل‏ ها، به طور خاص به توضیح مواد تشکیل‏ دهنده‏ ی آن‏ها نیز بپردازیم.

مواد تشکیل‏ دهنده ‏ی انواع عایق در ساندویچ پانل

هسته یا همان عایق ساندویچ پانل ها معمولا یکی از سه نوعی است که در ادامه توضیح داده خواهد شد و بسته به ویژگی ‏هایی که دارند، هر یک برای کاربردهای خاصی مناسب‏تر از دو نوع دیگر هستند:

 1. عایق پشم سنگ: که از الیاف پشم سنگ تشکیل شده است.
 2. عایق پلی استایرن: این نوع از عایق همان پلاستوفوم یا یونولیت است که قابلیت تولید با خواص مختلفی را داراست.
 3. عایق پلی یورتان: پلی یورتان در دو نوع مختلف PIR و PUR تولید می‏شود که تفاوت اصلی این دو نوع، در مقدار مقاومت آن‏ها در برابر حریق است. حال آن که هر دوی آن‏ها از ترکیب نوعی الکل دارای گروه‏ های متعدد هیدروکسیل و نیز هیدروژن فعال به نام پلی یول (Polyol) با ایزوسیانورات (برای تشکیل نوع PIR) و یا ایزوسیانات (برای تشکیل نوع PUR) تولید می‏شوند که البته از گاز هیدرو  کلرو فلوروکربن (B141) نیز به عنوان حجم ‏دهنده استفاده می‏شود.

جنس انواع ورق در ساندویچ پانل

بسته به سازه‏ای که قرار است ساندویچ پانل در آن استفاده شود، انتظارات و اولویت‏ بندی ‏های مختلفی برای خواص فیزیکی و مکانیکی آن‏ها وجود خواهد داشت. مثلا سه ویژگی سبک بودن، خواص کششی خوب داشتن، و مقرون به صرفه بودن می‏تواند به صورت‏های مختلفی اولویت‏ بندی شود. بر این اساس و با توجه به این نیازهای متفاوت، برای ورق‏های به کار رفته در ساندویچ پانل نیز از جنس‏های مختلفی استفاده می‏شود.  در حال حاضر سه نوع ورق وجود دارد:

 1. ورق آلومینیوم: که مثلا برای کاربردهایی که سبک بودن از مستحکم بودن مهم‏تر است انتخاب خوبی نسبت به دو نوع دیگر است.
 2. ورق گالوانیزه: که استحکام کششی خوب و مقاومت به خوردگی بالایی دارد.
 3. ورق آلوزینک: د حالت کلی مرغوب‏ تر از دو نوع دیگر است اما بالطبع گران‏تر نیز هست.

برای این که بتوانید بهترین انتخاب از سه نوع بالا را داشته باشید، بهتر است دقیقا اولویت‏های مد نظر را به مشاوران فروش توضیح دهید تا بتوانند راهنمایی دقیق‏تری را ارائه دهند.

مزایای ساندویچ پانل‏ها نسبت به مصالح سنتی (آجر و سفال و …)

اگر هنوز دلیل برتری ساندویچ پانل ها را نسبت به مصالح ساختمانی سنتی به درستی نمی‏دانید، ‌با خواندن ادامه ‏ی مطلب، می‏توانید به صورت فهرست‏ وار چند مورد از این مزایا را مطالعه کنید:

 • سبک‏تر هستند و حمل و نقل و ساخت و ساز راحت‏تری را به دنبال خواهند داشت؛
 • قابلیت ساخت به صورت پیش‏ساخته را دارند؛
 • ساخت و ساز سریع‏تر صورت می‏گیرد؛
 • مانع نفوذ حشرات و آلودگی‏ ها می‏شوند؛
 • محوطه‏ ی ساخت و ساز تمیزتر و با حذف گردو غبار و ریخت و ریزهای ناشی از ساخت ملات خواهد بود؛
 • عایق صوتی و حراررتی به مراتب بهتری هستند؛
 • دوام بالاتری دارند؛
 • سرعت کار و بادوام بودن و نیز کاهش هزینه ‏ی پی سازی به علت ضخامت کمتر آن‏ها، باعث می‏شود در کل مقرون به صرفه ‏تر باشند؛
 • در مقایسه با بتن در برابر رطوبت و شرایط خورنده دوام بالاتری دارند؛
 • از آن‏جا که ضخامت کمتری دارند، سطح مفید زیربنا را افزایش می‏دهند؛

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares