ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی
ساندویچ پانل در تبریز
بهمن 27, 1395
ساندویچ پنل
ساندویچ پانل جایگزین خوب به جای پوشش های فلزی
اردیبهشت 6, 1396

 

پیشرفت در سازه های ساندویچ پانلی

ساندویچ پانل ها نوعی مصالح از پیش ساخته است که جایگزینی برای مصالح ساختمانی سنتی است. از این مصالح در ساخت سقف و یا دیوار امروزه به صورت زیادی استفاده می شود. به طور کلی این کاربرد را می توان به سه دسته ی اصلی تقسیم کرد:

-نما ( پوشش خارجی دیوار)

-حمال ( ساخت دیوار باربر)

-تیغه ( ساخت دیوار جدا کننده )

ساختار ساندویچ پانل

در ساختار این مصالح از هسته ای مابین دو لایه استفاده شده است. هسته به نوعی یک عایق بوده و لایه های اطراف معمولا ورقی فلزی است و به این گونه قسمت های تشکیل دهنده ساندویچ پانل عایق و ورق است.

ورق ساندویچ پانل

ورق هایی که در ساندویچ پانل به کار می برد از سه نوع است.

  1. ورق آلوزينگ؛ در محیط­های با اسیدیته­ی بالا و محیط­های متراکم صنعتی، اغلب از ساندویچ پانل­های ساخته شده با این نوع ورق استفاده می­شود.
  2. ورق گالوانيزه؛ که در برابر رطوبت، ماومت به خوردگی بالایی دارد.
  3. ورق آلومينيوم؛

ساختار ساندویچ پانل

تفاوت گالوانیزه با سایر ورق ها

تمامي ورق ها در رنگ­هاي متنوع پوشش داده می­ شوند. هر چند که هر سه نوع ورق عنوان­ شده در موارد خاصی می­ توانند بهترین انتخاب باشند، اما اگر در حالت کلی بخواهیم بیان کنیم، ترتیب آن­ها بر اساس مرغوبیت و کیفیت به این صورت است: آلوزینگ، گالوانیزه و آلومینیوم. انواع پوشش های ساندویچ پانل یا لایه های بیرونی.با توجه به نوع ورقی که در ساختمان ساندویچ پنل به کار می رود عوامل مهمی چون مقرون به صرفه بودن، خورندگی، وزن سازه نهایی، استحکام لازم برای سازه ی نهایی باید مورد توجه قرار بگیرد. گالوانیزه از فولاد ساخته می شود. گالوانیزه ای که در ساخت ساندویچ پانل استفاده می شود علاوه بر انعطاف پذیری از استحکام بالایی برخوردار است. ساندویچ پانل های گالوانیزه در مقابل آلوزینک و الومینیومی از استحکام بالایی برخوردار است.  قیمت مناسبی دارد و البته از وزن بیشری برخوردار است. همچنین در برابر خوردگی از آلومنیوم بهتراما از آلوزینک ضعیف تر است.

ساندوچ پنل با گانوالیزه

فوم ساندویچ پانل

کیفیت ساندویچ پانل، تا حد زیادی به این دو عامل فوم و ورق بستگی  دارد. بر اساس نوع فوم، به صورت زیر دسته­ بندی می­ شوند:

  1. ساندویچ پانل پلی استایرن؛

نسبت به دیگر پانل­ها سبک­تر است. قیمت پایین­تری دارد. به جهت عایق بودن، ضعیف­تر از سایر فوم­ها  عمل می­کند. قابلیت اشتعال بالایی دارد.

  1. ساندویچ پانل پشم سنگ؛

بیش از سایر عایق­ها در برابر حریق مقاومت می­کند. چسبندگی خوبی بین عایق و ورق وجود ندارد. طول عمر کم­تری دارد. در برابر نفوذ آب مقاوم نیست.

  1. ساندویچ پانل پلی یورتان؛

به صورت­های کانتینیوز یا دیسکانتینیوز تولید می­شوند. پیوند مولکولی بالایی دارند. نسبت به دیگر پانل­ها، چسبندگی بالاتری بین عایق و ورق وجود دارد. قیمت بالاتری دارد و از جهت تولید در ضخامت­های مختلف  محدودیت زیادی دارد.

این سه نوع فوم در مقاومت به خوردگی در محیط های مختلف با هم دیگر متفاوتند. مصرف کننده گان قبل از استفاده از ساندویچ پانل برای انتخاب فوم مناسب باید محیط و نوع کاربری را در نظر داشته باشند.

فوم ساندویچ پانل

نصب مصالح

نصب ساندویچ پانل ها کاری تخصصی است و برای انجام این کار نیازی به آموزش های عملی است. اما باز به عنوان خریدار و یا مصرف کننده ی ساندویچ پانل خالی از لطف نیست که با نحوه ی نصب و اجرای آن ها مطلع باشید.

اندازه ساندویچ پانل

سایز و ابعاد ساندویچ پانل ها به شکل بلوک هایی هستند که در اندازه هایی به سفارش مشتری تولید می شوند. ساندویچ پانل ها به صورت یکپارچه در کنار هم قرار می گیرد و با وجود اتصالاتی که دارند در کنار هم چفت و محکم می شوند.

انواع ساندویچ پانل

3 نوع ساندویچ پانل در بازار موجود است:

-ساندویچ پانل نر و مادگی (این نوع ساندویچ پانل دارای زوائدی است که توی هم قرار می گیرند سپس به وسیله ی پیچ و مهره به سقف یا زیر ساز محکم می شوند.)

-ساندویچ پانل قفل دار (این نوع دارای زبانه ای است که بعد از جا افتادن قفل می شود. این نوع بیشتر در سردخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد.)

-ساندویچ پانل پیچ مخفی (در این نوع، ابتدا ساندویچ پانل اولی به وسیله ی پیچ محکم می شود و سپس ساندویچ پانل بعدی به گونه ای در کنار آن به کار می رود که که روی پیچ را می پوشاند.)

انواع ساندویچ پانل

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares