گستره ی استفاده از ساندویچ پانل ها از سردخانه ها تا کشتی سازی

ساندویچ پانل
چرا ساندویچ پانل؟
مهر 4, 1395
مزایای ساندویچ پانل
مزایای پنج گانه استفاده از ساندویچ پانل
مهر 17, 1395

گستره ی استفاده از ساندویچ پانل ها از سردخانه ها تا کشتی سازی

اساسا چه چیز باعث به وجود آمدن مصالح جدید برای ساخت و ساز می شود؟ چه چیزی صنعت معماری را هر روز پویاتر و شگفت انگیزتر می کند؟ چه چیزی می تواند باعث می شود مصالح ساخت و سازجدید تا بدین حد جذابتر از مصالح قدیمی باشد به گونه ای که  هر روز بشر امروزی بیشتر به سمت آن می رود؟ آیا مصالحی مانند ساندویچ پانل ها جایگزین مصالح قدیمی خواهند شد و این شروع خداحافظی بزرگی برای ابزرآلات و مصالح قدیمی است؟

برای جوابگویی به این سوال ها نخست باید نگاهی به سازه ی ساندویچ پانل ها و همچنین مزایای استفاده از آن بیندازیم که رغبت زیادی را برای استفاده از آن برانگیخته کرده اند.

با پیشرفت تکنولوژی و افزوده شدن جمعیت جهان نیاز به داشتن مصالحی پیشرفته تر و بهینه تر از مصالح قدیمی که جوابگوی تهیه ی مسکن و ساختمان های موردنیاز بشری باشد به چشم آمد. و اصولا همین نیاز بود که پای اختراعات جدید را به عرصه ی صنعت باز کرد حتی ما می توانیم با نگاهی به ترکیب جمعیتی کشورمان به این نیاز گسترده پی ببریم در آخرین  بررسی های انجام شده  نسل جوان کشور مان هرساله به حدود 600000 واحد مسکونی جدید نیاز دارد  که روش های سنتی ساختمان سازی جوابگوی بخش محدودی از این نیاز می باشد.

علاوه بر این نیازهای جدید موارد دیگری هم به دایره‌ی این انتخاب افزوده شده است مصالح مورد نیاز باید دارای صفات ویژه ای باشند چون همانطور که می دانید کیفیت ضعیف ساختمان سازی باعث استهلاک سریع بناهای موجود شده است که همین امر باعث افزایش نیاز به فناوری ساختمان سازی جدید می شود، استفاده از  ساخت و سازهایی با متد قدیمی و همچنین  پی درپی سبب هدررفت انرژی و منابع کشورمان می شود و به زیرساخت های اقتصادی کشور هم لطمه وارد می سازد.

جدای از این مقوله  در نظر داشته باشید هرساله ما شاهد فجایع و وقایع عظیم طبیعی مانند سیل و زلزله هستیم. این موضوع باعث مطرح شدن مقوله ای به نام مقاوم سازی شد و شرایط بغرنج کشوری در زمینه‌ی کمبود ساختمان هایی با شرایطی ایده آل برای بحران ها موجب تعریف قوانین و مقررات ساخت و سازی شد که در آیین نامه های مهندسی نمود یافت. به همین علت است که روش های تولید صنعتی ساختمان به صورت نوین و مقاوم سازی شده به طور جدی مورد توجه قرار گرفت.

این امر سبب شد تا مهندسین و معماران بزرگ استفاده از ساندویچ پنل ها را  به عنوان یکی از مصالح و مواد بهینه و ارزان قیمت که از  امتحانات قبلی موفق و سربلند بیرون آدمه بود را در پروژه های صنعتی و ساختمانی خود مورد توجه قرار دهند. مزایای استفاده از ساندویچ پنل ها بقدری زیاد است که می توانیم بگوییم ساندویچ پانل تحولی در مصالح ساخت و ساز بود.

پیمانکاران با توجه به کارآمد بودن ساندویچ پانل خرید و استفاده از این محصول را سرلوحه ی قراردادهای خود می گذارند. البته باید گفت که  هم اکنون استفاده اصلی از ساندویچ پانل در کشورمان  به بناهای صنعتی و تجاری (عایق سقف / عایق دیوار / دیوار های حائل ) محدود می شود.بالای هشتاد درصد از ساندویچ پانل ها صرف اینگونه موارد می شود، یک مورد مهم دیگر صنایع یخچال سازی و سردخانه ای (انبارهای یخچالی و واحد های سرمازا ) است که 15 درصد از تولید ساندویچ پانل را در بر می‌گیرد.

همچنین می توان از تکنیک ساخت و ساز و اقتصادی سریع به‌وسیله این محصول به عنوان یکی از محرک های اصلی که باعث گسترش استفاده از ساندویچ پانل شده است نام برد.چگالی کم ساندویچ پانل ها امکان عایق کاری سبک  و ساخت پروژه های بزرگ در مدت زمان کوتاه با هزینه کم تر فراهم می کند.

 مزایای استفاده از  ساندویچ پانل ها به همین موارد محدود نمی شود و می توان از مزایای استفاده تکنیکی و تکنولوژی دیگری هم برای استفاده از این محصول نام برد به طورمثال:

 • یکی از ویژگیهای بسیار مهم ساندویچ پانل ها غیر قابل اشتعال بودن آنها است. پس شما می توانید از ایمنی این مصالح در برابر آتش سوزی اطمینان داشته باشید. ضمنا ساندویچ پانل ها قابلیت این را دارند که مواد مورد نیاز ساختمانی را در داخل فوم پلی یورتان  آنها تعبیه یا تقویت کنند.
 • ساندویچ پانل ها قابلیت مونتاژ و دمونتاژ را نیز دارند و شما می توانید از آنها راحت در پروژه های خود استفاده کنید .
 • ساندویچ پانل مقاومت بالایی دارند در نتیجه طول عمر بالایی نیز دارند و استهلاک کمتری در آن ها دیده می شود.
 • ساندویچ پانلها از هر لحاظ مقرون به صرفه هستند و هزینه های اضافی را در پروژه ها به شدت می کاهند، حتی در نمونه های کمی گرانقیمت تر هم می توان به این موضوع اطمینان داشت که جنس خریداری شده مقرون به صرفه بوده است .
 • ساندویچ پانل ها قابل شستشو بوده و از نظر بهداشتی بسیار مناسب می باشند، به همین دلیل استفاده از ساندویج پانل ها در اتاق تمیز بسیار مرسوم است و به همین خاطر ترجیح بسیار مناسبی برای ساخت و سازهای فعلی است.
 • استفاده از ساندویچ پانل برای تمام مناطق و آب و هوا و شرایط اقلیمی مناسب بوده و قابل اجرا می باشند و همچنین بدون نیاز به قالب بندی هستند، شما می توانید برای همه جا از آن با خیال راحت استفاده نمایید.
 • ساندویچ پانل ها خاصیت انقباض و انبساط خیلی پایینی داشته و در برابر رطوبت بسیار مقاومند و همین باعث می شود میزان خرابی در آنها کمتر به چشم بخورد.
 • ساندویچ پانل ها در مقابل آلودگی ، مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. عایق فوم پلی یورتان بسیار در برابر آلودگی مقاوم است .
 • ساندویچ پنل ها در برابر رانش زمین و زلزله بسیار مقاومت اند و در صورت بروز حادثه دچار آسیب کمتری می شوند و ایمنی بیشتری دارند، یکی از بهترین گزینه های ساخت و ساز برای زمین هایی است که در خط بحران واقع هستند ساندویچ پانل است.
 • ساندویچ پانل ها در قبال محیط زیست بسیار سازگار هستند. یکی از دلایل این ویژگی دود زا نبودن آن است که باعث چشمگیر بودن استفاده از این مصالح می شود.
 • ساندویچ پنل ها در برابر مواد شیمیایی بسیار مقاوم هستند و این به علت استفاده از موادی است که در درون آن ها موجود است.
 • ساندویچ پانل ها عایق اشعه ماوراء بنفش هستند. این می تواند به دلیل استفاده از ورق های آلوزینک نیز باشد، پس می توان به ماندگاری رنگ آنها اطمینان کرد.
 • ساندویچ پانل ها در برابر زنگ زدگی نیز مقاوم هستند. استفاده از لایه ورق آلوزینگ چنین ویژگی را فراهم می آورد و باعث استحکام و مقاومت آن می شود.
 • استفاده ساندویچ پانل ها در محیط هایی که احتمال آلودگی هست بسیار به صرفه است چون این مصالح در مقابل حشرات، آلودگی میکروبها ، باکتریها به دلیل استفاده از فوم پلی یورتان مقاومند.

تمامی این مزایا به علاوه‌ی جنبه های زیبایی این مصالح باعث ترغیب مهندسین و معماران به استفاده از این مصالح شده است .

استفاده از ساندویچ پانل ها در صنعت

شاید برایتان جالب باشد اگر بفهمید که تقریبا همه هواپیماهای مدرن به وسیله ساندویچ پانل های لانه زنبوری ( شش ضلعی ) کف سازی شده اند. بیایید با هم نگاهی بیشتر به این مصالح بیندازیم

ساندویچ پنل های لانه زنبوری:

از ساندویچ پانل های لانه زنبوری در صنعت هواپیمایی  و دیگر کاربرد های صنعتی به صورت گسترده استفاده می شود،  ساندویچ پانل ها سودمندی های بسیاری دارند اما اساسا ساندویچ پانل لانه زنبوری یا همان شش ضلعی در عین حال که استحکام و مقاومت بیشتری دارند سبک وزن نیز هستند.

ساختار ساندویچ پانل لانه زنبوری بدین شکل است که پوسته ساندویچ پانل نازک و مستحکم به هسته سبک و ضخیم بسیار محکم آن وصل شده است. این را نیز باید اضافه کرد که هرچه هسته ساندویچ پانل ضخیم تر باشد استحکام و مقاومت ساندویچ پانل بیشتر خواهد شد.

تمامی این موارد باعث می شود که ما بتوانیم بگوییم که این یک اختراع شگفت انگیز در تاریخ مصالح ساخت و ساز بوده‌است. یک مثال عمده برای کارایی این اختراع تقویت پانل های لانه زنبوری تقویت شده در هواپیما است . در ساختار موتور جت هواپیما برای کاهش صدای موتور از این پانل استفاده می شود  . در هنگام نیروی وارده بالا ، تفاوت شدید دما ، لرزش ، ممکن است پوست پانل لانه زنبوری از هسته جدا شود که در این حالت ممکن است خرابی عمدی موشک هسته ای را در پی داشته باشد. شبیه به

در سیستم تقویت کننده ساندویچ پانل پوسته های اول و دوم توسط هسته با فاصله از هم جدا می شوند . باید به این موضوع توجه ویژه داشت که  این اختراع قابل انطباق با هر نوع پوسته و هسته پانل است که قابل استفاده در مونتاژ پانل لانه زنبوری می باشد . این پانل ها نسبت به وزن خود قدرت بسیار بالایی دارند، به همین خاطر در صنعت حمل و نقل از آنها استفاده می شود . پوسته های پانل لانه زنبوری معمولا از مواد سفت و سخت مثل پلاستیک ، شیشه یا فلز ساخته شده اند .

اغلب، عمده استفاده ی پانل های لانه زنبوری فلزی در صنعت هوانوردی است که در محیط های سخت هستند و از ساندویچ پانل برای جلوگیری از صدا یا کاهش صدا در قسمت های موتور عقب هواپیما استفاده می شود . ساندویچ پانل در این محیط باعث تفاوت چشمگیر دما ، فشار و ارتعاش می شود، این سیستم تقویت باعث جلوگیری از لایه  لایه شدگی  پوست می شود .

البته لازم به ذکر است که تعمیر این نوع ساندویچ پانل در محیط خود دشوار است .

1-طراحی داخلی هواپیما :

تقریبا همه سازندگان صنایع هوایی از ساندویچ پانل LS برای طراحی داخلی هواپیما استفاده می کنند. این یکی از مقرون به صرفه ترین و امن ترین مواد اصلی برای ساخت داخلی هواپیماست.

2- صنایع ابزار سازی :

در پس زمینه ساخت سازه های سبک وزن و اثاث ثابت و لوازم نصب کردنی از ساندویچ پانل شش ضلعی و لانه زنبوری استفاده می شود. این ابزارها بسیار سبک و مقاوم هستند و از نظر کارایی بالا و عمر استهلاک بهینه بسیار مفید هستند.

3- طراحی داخلی کشتی :

امروزه متوجه کاربرد افزایشی ساندویچ پانل در طراحی و ساخت کشتی هاییکه سرعت بالا و وزن کمی دارند می شویم. با مصالح ساخته شده از ساندوی پانل شما می توانید یک کشتی سبکتر ،مقاوم تر و بسیار کاراتر درست کنید که عمر مفید آن بالا و استهلاک آن پایین است.

4- طراحی داخلی قطارها :

چه چیزی بهتر و عالی‌تر از یک قطار سریع السیر است که به سبکی پر از میان ریل های قطار عبور می کند و در ضمن اینکه بسیار ایمن و کاراست، قیمت ساخت آن نیز ارزان تر تمام شود؟همین دلایل باعث رشد و بهبود سرعت قطار ها و وسایل ریلی سبک شده است که از تجهیزات سبک وزن مانند ساندویچ پانل لانه زنبوری استفاده کرده اند.

5- صنایع ساخت و ساز:

از مواد اولیه‌ی به کار رفته در ساخت و ساز که  برای عایق کاری سبک وزن و روکش نازک برای سنگ استفاده می شود می توان از ساندویچ پانل شش ضلعی نام برد، به همین علت متخصصین برای کاهش زمان ساخت و ساز و همچنین به علت آسانی نصب و هزینه پایین به ساندویچ پانل شش ضلعی احساس نیاز بیشتری می کنند و از آن بیشتر استفاده می کنند.

 

در پایان باید گفت که کسی نمی داند، پیشرفت بعدی در زمینه ی ساندویچ پانل ها در کجا و چگونه خواهد بود؟ و ساندویچ پانل ها تا چه حد پیشرفت خواهند کرد ولی اکنون احساس نیاز بیشتری  به استفاده از ساندویچ پانل می شود، همچنان که نیاز به ساخت و ساز بهینه و ارزانتر و مقاوم تر  باعث می شود مهندسین و پیمانکاران به دنبال استفاده از ساندویچ پانل باشند احساس نیاز به استفاده از  مصالح با تکنولوژی بالاتر هم افزایش می یابد و این تنها شروع تحولی در آینده ی ساخت و ساز و مصالح با تکنولوژی بالاست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares