توضیحاتی درباره‌ی ساندویچ پنل‌

ساندویچ پانل دیواری
ساندویچ پانل دیواری
آبان 25, 1395
نصب ساندویچ پانل
چگونگی نصب ساندویچ پانل
آذر 3, 1395

«توضیحاتی درباره‌ی ساندویچ پنل‌»

بگذارید توضیحاتمان را با یک مثال شروع کنیم. یک ساندویچ همبرگر را در نظر بگیرید. این ساندویچ شامل دو لایه نان در اطراف سپس لایه پنیر و در نهایت مواد اصلی می‌باشد. با این مثال می‌توانید تصویر واضح‌تری از ساندویچ پنل‌ها در ذهنتان بسازید. دو نان که در اطراف ساندویچ قرار می‌گیرند همان لایه‌های محافظ بیرونی‌اند که در ادامه انواع مختلف این لایه‌ها معرفی می‌شوند، دو لایه چسب که می‌توان آن‌ها را به پنیر ساندویچ همبرگر تشبیه کرد و یک لایه عایق نرم و انعطاف‌پذیر که می‌توان گفت همان همبرگر است! ساندویچ پنل‌ها در انواع متفاوت طراحی بسیار پیچیده‌ای دارند تا بتوانند نیازهای امروزین ساختمان‌سازی را برطرف کنند. نیازهایی چون مسائل زیست محیطی، ایمنی در برابر حریق، مقاومت مکانیکی و حرارتی، آب‌بندی و مسائل بهداشتی و … این سازه‌ها از ترکیبات سبک و مرکبی تشکیل می‌شوند. در وسط ساندویچ پنل می‌توان از موادی چون پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه و … به عنوان فوم عایق استفاده کرد. در این میان پلی اورتان نسبت به دیگر موارد دارای مزایای بیشتری است برای مثال می‌توان به نسوز بودن این ماده، مقاومت بالا، سبکی و عایق حرارتی خوب بودن آن اشاره کرد. همچنین برای لایه‌های بیرونی می‌توان از ورقه‌های گالوانیزه، آلوزینک یا آلومینیوم استفاده کرد. حتی می‌توان از ترکیب این مواد با هم استفاده کرد. برای مثال نوعی از ساندویچ پانل‌های سقفی را طوری می‌سازند که یک رو را ورق آلوزینک و روی دیگر را ورق آلوزینک از بیرون و فویل مسلح آلومینیومی از داخل با ضخامت 4 الی 10 سانتی‌متر تشکیل می‌دهد. این ورق‌ها در رنگ‌های متنوع و با پوششی از سوپر پلی استر کوره‌ای به ضخامت 25 میکرون در قسمت بیرونی و 7 میکرون رنگ پرایمر کوره‌ای از داخل و در محل اتصال ورق با فوم جهت ایجاد چسبندگی بهتر عرضه می‌شوند.

هرکدام از این ورقه‌ها دارای خصوصیات ویژه‌ی خود هستند و موارد استفاده‌ی متفاوتی دارند. برای مثال ورقه‌های گالوانیزه با ترکیب آلیاژ روی(Zn) بیشتر در محیط‌هایی با شرایط جوی مرطوب استفاده دارند. ورقه‌های آلومینیومی نسبت به آهن سبکتر و منعطف‌تر هستند و در برابر زنگ‌زدگی نیز بسیار مقاوم می‌باشند. این خاصیت‌ سبب شده پس از آهن جز پرکاربردترین مواد در ساندویچ پانل‌ها باشد. هرچند معایب موجود در ورقه‌های آلومینیوم باعث شده که از این ورقه‌ها بیشتر بصورت ترکیبی با دیگر مواد و یا زمانی که تنها، پوشش مد نظر است استفاده شود. از معایب ورقه‌های آلومینیوم می‌توان به ضریب هدایت حرارتی آلومینیوم اشاره کرد که نسبتا بالا است و به همین علت نمی‌تواند عایق خوبی برای حرارت و برودت باشد. همچنین این ورقه‌ها در برابر آتش، قالب اولیه خود را از دست می‌دهند و توانایی مهار آتش را ندارند. هنگام تماس آب با ورقه‌های آلومینیومی شکافی در آن‌ها به وجود می‌آید که موجب ایجاد اکسید آلومینیوم می‌شود که به شکل قطره‌های آب، رنگ سطح ورقه را از بین برده و پاک کردن و از بین بردن این لکه‌ها غیر ممکن است و همین مورد باعث می‌شود که این ورقه‌ها قابلیت شست و شو نداشته باشند. نوع دیگری از این ورقه‌ها که در زمینه ساندویچ پانل‌ها بسیار مهم و دارای استفاده‌ی گسترده هستند، پلی کربنات نام دارد. پلی کربنات به لحاظ اقتصادی بسیار به صرفه می‌باشد و می‌توان از آن به عنوان شیشه استفاده کرد. از مزایای این ورقه‌ها انعطاف‌پذیری، مقاومت در برابر ضربه و قابلیت اشتعال نپذیری است. هرچند در هنگام آتش‌سوزی این ورقه‌ها دودزا هستند. در میان انواع مختلف ورقه‌هایی که به آن‌ها اشاره شد ورقه‌های آلوزینک دارای محبوبیت بیشتری هستند. آلوزینک یا همان گالوانیزه نورد شده با ترکیبی از آلیاژ‌های آلومینیوم (%55)، روی (43.4%) و سیلیکون (1.6%) با نام‌های تجاری Zincalume, Aluzinc و Galvalume شناخته می‌شود. ضخامت این ورق‌ها با توجه به نوع استفاده ساندویچ پانل‌ها و سفارش مشتری متغیر است اما معمولا 0.5 میلیمتر محاسبه می‌شود. این ورقه‌ها بیشتر در فضاهای صنعتی متراکم استفاده می‌شوند. اما علت اصلی محبوبیت این ورقه‌ها مزایای فراوان آن‌ها به نسبت دیگر ورقه‌ها است. این مزایا عبارتند از مقاومت بالاتر در برابر زنگ‌زدگی ناشی از رطوبت، مقاومت بالاتر در برابر خوردگی نسبت به دیگر محصولات فلزی. همچنین می‌توان به عملکرد طولانی مدت آلوزینک اشاره کرد که در بعضی از محیط‌های صنعتی با طول عمر 20 سال اندازه‌گیری شده است و می‌تواند باعث حفظ براقی در شرایط آب و هوایی مرطوب شود. بیشترین استفاده‌ی این ورقه‌ها در شرایط محیطی با اسیدیته بالا است.

ساندویچ پانل‌ها در دسته بندی‌ها مختلف انواع متفاوتی دارند (انواع ساندویچ پانل). برای مثال به لحاظ نوع مصرفی به انواع ساندویچ پانل‌های سقفی و دیواری اشاره کرد. عرض ساندویچ پانل‌ها ثابت و استاندارد است. اندازه‌های عرض آن در ساندویچ پانل‌های سقفی 1.08 متر (7 سانتی‌متر اورلپ) مفید 1.01 و در ساندویچ پانل‌های دیواری 1.16 متر، مفید 1.14 متر می‌باشد. طول ساندویچ پانل‌ها ثابت نیست و بنا به سفارش مشتری حداکثر تا 12 متر متغیر و در اندازه‌های دلخواه تا این طول ایجاد می‌شود. این کار موجب می‌شود که از پرت بودن پروژه در حال ساخت کم شود.

از ساندویچ پانل‌های سقفی همانطور که از اسم آن بر می‌آید در سقف‌ها استفاده می‌شود. این مدل پانل‌ها به علت شکل اورلپ و گام‌های ذوزنقه‌ای موجود از نفود آب به داخل جلوگیری کرده و به علت مصرف در طول‌های بلند (بالاتر از 13 متر) قابلیت اورلپ شدن روی یکدیگر را دارند. ساندویچ پانل‌های سقفی دارای طرح‌ها و رنگ‌های متفاوتی مانند طرح سفال است که  با استفاده از آن در سقف‌های شیب‌دار می‌توان نمایی زیبا خلق کرد.(ساندویچ پانل های طرح دار)

از ساندویچ پانل‌های دیواری برای پوشاندن دیوارها در ساختمان‌سازی و یا در اسکلت‌های فلزی، سوله‌ها، انبارها، دیوارهای کارگاه و … استفاده می‌شود. این پانل‌ها در ضخامت‌های متفاوت و با رنگ‌پذیری فوق‌العاده در نمای ساختمان‌ها نیز قابل استفاده هستند. ساندویچ پانل‌های دیواری دارای نوع خاص دورو صافی هستند که مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند و به خاطر خواص مختلفی از جمله صافی سطح از تجمع باکتری، میکروب و گرد و خاک جلوگیری می‌کند. این خاصیت باعث شده که این نوع پانل‌ها گزینه‌های خوبی برای استفاده در اتاق‌های استرلیزه و تمیز مانند اتاق عمل بیمارستان، کارگاه‌های تولید دارو، کارخانه‌های تولید واکسن، آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های تولید مواد غذایی باشد. ضخامت این پانل‌ها 4 الی 15 سانتی‌متر است.

نوع خاصی از ساندویچ پانل‌ها که هم بصورت سقفی و هم به صورت دیواری تولید می‌شوند، پانل‌های سردخانه‌ای هستند. از این ساندویچ‌ پانل‌ها در انواع فضاهای سرد‌کننده و سردخانه‌ها استفاده می‌شود. با توجه به آمار، مصرف انرژی تجهیزات سردخانه‌ای محدود به 42000 مگا وات ساعت است. یکی از راهکار‌های کاهش مصرف انرژی در سردخانه‌ها استفاده از ساندویچ پانل‌های سردخانه‌ای می‌باشد که با طراحی خاص خود می‌توانند کمکی بزرگ در این امر باشند.

با توجه به توضیحاتی که درباره‌ی ساندویچ پانل‌ها داده شد، می‌توان به کاربرد گسترده آن‌ها در امر ساختمان‌سازی مدرن پی برد. موارد استفاده این پانل‌ها از سردخانه‌ها و مکان‌های با استرلیزه بالا تا نمای ساختمان‌ها، سوله‌ها، انبارها، ورزشگاه‌ها، خانه‌های از پیش ساخته و … را شامل می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares