نصب ساندویچ پانل
چگونگی نصب ساندویچ پانل
آذر 3, 1395
ساندویچ پانل گالوانیزه
ساندویچ پانل گالوانیزه
آذر 27, 1395
ساندویچ پانل آلمینیومی

ساندویچ پانل آلمینیومی

ساندویچ پانل‌های آلومینیومی

ساندویچ پنل‌ها یکی از تکنولوژی‌های نوین در امر ساختمان‌سازی(ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل ) هستند. این محصول شامل دو لایه در اطراف که از جنس ورقه‌های آلومینیوم، آلوزینک، گالوانیزه یا پلی‌کربنات و یک عایق در بین این دو که از جنس پلی اورتان، پلی استایرن، پشم سنگ، پشم شیشه و … است. عایق توسط دو لایه چسب مخصوص به ورقه‌های اطراف متصل می‌شود.

ساختمان های ساندویچ پانلی

ساختمان های ساندویچ پانلی

امروزه کاربرد ساندویچ پنل‌ها در ساختمان‌سازی بسیار فراوان است. از این محصول در نمای ساختمان‌ها، سوله‌ها، انبارها، ورزشگاه‌ها، خانه‌های از پیش ساخته شده، سردخانه‌ها، فضاهای با استرلیزه بالا و به خصوص در ساختمان‌هایی که استحکام بالا و وزن کم مورد توجه است استفاده می‌شود. ساندویچ پنل‌ها در انواع مختلف برای موقعیت‌ها متفاوت ساخته می‌شوند. برای مثال به لحاظ محل استفاده به دو نوع ساندویچ پنل‌های دیواری و سقفی تقسیم می‌شوند. همچنین به لحاظ مواد مصرفی نیز به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.

هرکدام از مواد استفاده شده در این محصول ویژگی‌های خاص خود را دارند که موجب می‌شوند برای شرایط خاص مناسب باشند.
در این میان می‌توان به آلومینیوم که پس از آهن پرکاربردترین فلز است در ساخت ساندویچ پنل‌ها اشاره کرد. در قرن بیستم رفته رفته آلمومینیوم جایگزین قلع شد. فلز آلومینیوم دارای خصوصیات منحصر به فردی است که باعث شده از این فلز در انواع صنایع از صنایع هوا و فضا و ساختمان‌سازی تا تزئینات و بسته‌بندی و مواد غذایی استفاده شود. آلومینیوم با توجه به اشکال و ضخامت‌های متفاوت می‌تواند موارد مصرف مختلفی داشته باشد.

این فلز به شکل شیت و یا رول و در ضخامت‌های بسیار کم مانند فویل تا ضخامت‌های بیشتر در بازار موجود است. ورقه‌های آلومینیومی یکی از انواع ورقه‌های فلزی با ویژگی‌های آلومینیوم است. این ورقه‌ها کاربردهای متنوعی دارند. برای مثال از این ورقه‌ها در تولید پلاک ماشین استفاده می‌شود. در امر پانل سازی از ورقه‌های آلومینیومی به شکل رول بیشتر استفاده می‌شود که این ورقه‌ها معمولا دارای ضخامت 0.5، 0.7 و 1 میلیمتر هستند. این ورقه‌ها در دو نوع بی‌رنگ و با رنگ در بازار یافت می‌شوند که هر دو نوع آن در ایجاد ساندویچ پانل‌ها قابل استفاده است.
ورقه‌های آلومینیومی سبک ( تقریبا یک سوم 3/1 وزن فولاد) و دارای انعطاف‌پذیری بالایی هستند. به سادگی خم و راست می‌شوند و می‌توان آن‌ها را مانند یک روکش دور اجسام پیچید. بعضی از این ورقه‌ها بسیار نازک و شکننده بوده و به شکل کاغذ یا پلاستیک به عنوان روکش استفاده می‌شود. این ماده مقاومت بالایی در برابر زنگ‌زدگی دارند. همچنین آلومینیوم را در ترکیب با دیگر مواد استفاده می‌کنند. برای مثال در ترکیبات آلوزینک به همان شکل روکش فولادی استفاده می‌شود. در مقابل این فلز دارای معایبی هستند از جمله می‌توان به مواردی چون ضریب هدایت حرارتی آلومینیوم اشاره کرد که نسبتا بالا است و این ویژگی باعث می‌شود که نتواند به عنوان یک عایق خوب در برابر حرارت و برودت عمل کند. همچنین مقاومت در برابر آتش ورقه‌های آلومینیومی بسیار پایین می‌باشد به شکلی که در برابر حرارت به سرعت قالب اولیه خود را از دست می‌دهند و نه تنها توانایی مهار آتش را ندارند بلکه موجب شعله‌ور شدن بیشتر آن نیز می‌شوند. این ورقه‌ها قابلیت شست و شو ندارند و استفاده از آن‌ها در مکان‌هایی که نماسازی مد نظر است مناسب نیست. زیرا نه تنها تنوع رنگی و طرحی ندارند بلکه با برخورد قطره‌های آب بر روی ورقه‌‌ی آلومینیوم، رنگ سطح آن از بین رفته و یا دچار خوردگی می‌شود که نتیجه این شکاف ایجاد اکسید آلومینیوم است که به شکل لکه‌های آب بر روی ورقه‌ها ظاهر می‌شود و پاک کردن آن‌ها غیر ممکن است. البته ورقه‌های آلومینیوم را می‌توان با رنگ پلی استر، polyvinylidene fluoride (PVDF) و یا fluoropolymer resins (FEVE) پوشش داد. (اجزای ساندویچ پانل )
از آنجایی که مقاومت آلومینیوم در مقابل دیگر ورقه‌های فلزی پایین‌تر است استحکام آن نیز کمتر است. این عامل موجب می‌شود که از آن در مکان‌هایی که نیازمند استحکام است استفاده شود لذا از ورقه‌های آلومینیومی به خصوص در برابر ورقه‌های آلوزینک و گالوانیزه زمانی استفاده شود که پوشش مورد نظر باشد. عمدتا از این ورقه‌ها به عنوان روکش‌های داخلی و خارجی و یا پارتیشن و یا در سقف‌های کاذب و … استفاده می‌شود. همچنین از این مواد می‌توان برای ساخت غرفه‌های تجاری و دیگر سازه‌های موقت و گذرا استفاده کرد. اخیرا از این ورقه‌ها به عنوان یک پشتیبان برای نصب و استقرار هنرهایی چون عکاسی استفاده کرد.
از ورقه‌های آلومینیومی در سازه‌های معروفی چون باغ گیاه شناسی VanDusen و یا سازه‌‌ی معروف سفینه فضایی زمین استفاده شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares