ساندویچ پانل
توضیحاتی درباره‌ی ساندویچ پنل‌
آبان 28, 1395
ساندویچ پانل آلمینیومی
ساندویچ پانل‌ آلومینیومی
آذر 21, 1395
نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل­ ها

گاهی که به یک سقف یا دیوار که از ساندویچ پانل درست شده نگاه می­کنید و یا وقتی بلوک­های ساندویچ پانل را قبل از اجرا و به صورت مجزا می­بینید، شاید از خود بپرسید:

این ساندویچ پانل­ها چگونه به یکدیگر متصل می­شوند؟

نحوه­ی اجرای این ساندویچ پانل­ها به چه صورت است؟

هر چند نصب ساندویچ پانل یک کار تخصصی است و برای این که فردی عملاً بتواند این کار را انجام دهد، نیاز به آموزش­های عملی دارد، اما خالی از لطف نیست که حتی اگر قصد انجام این کار را ندارید و صرفاً یک خریدار یا مصرف­کننده­ی ساندویچ پانل هستید،  به صورت کلی بدانید که اساساً ساندویچ پانل­ها چگونه نصب و اجرا می­شوند. در این مطلب سعی شده است دانستنی­های اولیه­ در این زمینه به صورت مختصر اما مفید بیان شود.

انواع ساندویچ پانل بر اساس نوع نصب

ساندویچ پانل ها به صورت بلوک و با ابعاد مد نظر و سفارش مشتری تولید می­شوند. برای مونتاژ این بلوک­ها و قرارگیری آن­ها کنار یکدیگر، به صورتی که به حالت کاملاً یکپارچه در بیایند، لازم است پس از این که کنار و یا روی یکدیگر قرار می­گیرند، اتصال آن­ها به طریقی محکم شود. بر این اساس چهار نوع پانل در بازار موجود است:

 • ساندویچ پانل نر و مادگی

این نوع از ساندویچ پانل دارای زوائدی تحت عنوان نری و مادگی می­باشد که برای نصب ابتدا از طریق جا افتادن این زوائد در یکدیگر، پانل ها به صورت یکپارچه در می­آیند و سپس توسط پیچ به دیوار یا سقف زیرسازی شده مهار می­شوند.

 • ساندویچ پانل قفل­دار

همان طور که از نامش پیداست، اتصال بلوک­های این نوع از ساندویچ پانل توسط زبانه­ای است که در محل در نظر گرفته شده، جا افتاده و به صورت قفل عمل می­کند. پانل­های قفل­دار از آن جا که به خوبی به هم متصل شده و فضای خالی بین آن­ها پر می­شود، عایق­های بسیار مناسبی بوده و اغلب در سردخانه­ها استفاده می­شوند.

.

 • ساندویچ پانل پیچ مخفی

طراحی این نوع از ساندویچ پانل­ها به گونه­ای است که هر پانل در قسمتی مشخص به محل مورد نظر پیچ می­شود و سپس پانل بعدی به گونه ای در مجاورت قبلی قرار می­گیرد که روی پیچ را می­پوشاند و آن را مستتر می­کند. در نتیجه پیچ­ها در هیچ کجای کار دیده نمی­شوند و نمای بهتری را به وجود می­آورند.

 

ساندویچ پانل ها در کل ممکن است در یکی از سه حالت زیر مورد استفاده قرار گیرند:

 1. به صورت پیش­ساخته:

خودشان به تنهایی تشکیل یک دیوار یا سقف پیش­ساخته بدهند و سپس به محل ارسال و نصب شوند و تشکیل دیوار یا سقف اصلی را بدهند.

 1. به عنوان نما یا سقف کاذب:

بر روی سقف یا دیوارهای اصلی و به صورت سقف کاذب یا نمای دیوار به کار بروند.

 1. برای ساخت سقف:

برای ساخت سقف بیرونی به صورت شیب­دار، که از ساندویچ پانل­های سقفی برای انجام این کار استفاده می­شود.

در ادامه، با نحوه­ی نصب، در هر یک از سه حالت بالا آشنا می­شویم.

نصب سقف و دیوار پیش ­ساخته

در حالتی که از ساندویچ پانل­ها برای ساخت سقف و دیوار، به صورت پیش­ساخته استفاده شوند، فقط کافیست بلوک­های ساندویچ پانل، در ابعاد مناسب، به یکدیگر متصل شوند و سپس به محل انتقال یافته و نصب گردند. در این حالت چون گاهاً بخشی از کار اتصال بلوک­ها در کارخانه صورت می­گیرد، درزگیری، آب­بندی و هوابندی به صورت کامل انجام می­شود که این مورد خود از مزایای سقف و دیوارهای پیش­ساخته می­باشد.

طریقه­ی نصب دیوار پیش­ساخته، وابستگی زیادی به نوع مکان و کاربردی دارد که از آن انتظار می­رود. ولی مراحل کلی آن­را می­توان به صورت زیر فهرست نمود:

 • بررسی محل نصب و انجام اندازه­گیری­های لازم.
 • طراحی دیوار یا سقف بر اساس بررسی­های صورت گرفته.
 • انتخاب بلوک مناسب و ساخت دیوار یا سقف با ابعاد مورد نیاز.
 • ریل گذاری و سایر عملیاتی که بسته به نوع پروژه برای آماده­­سازی محل نصب لازم است.
 • آماده سازی کف با بندکشی.
 • انتقال دیوار یا سقف پیش­ساخته به محل نصب.
 • قرار دادن نعل درگاه یا چهارچوب درب ها.
 • نصب کردن پانل­ها با در نظر گرفتن نقشه.
 • نصب تاسیساتی نظیر لوله و…  در صورت لزوم.
 • بتن پاشی توسط بتن با ضخامت مناسب (باید توجه داشت که از بتن ریزدانه استفاده شود).

نصب ساندویچ پانل ها به عنوان نما یا سقف کاذب

اگر از ساندویچ پانل­ها بر روی دیوار اصلی و به صورت نما و مثلاً با هدف عایق­کاری یا زیباسازی استفاده شود، برای نصب ، به صورت کلی و فهرست­وار، مراحل زیر باید طی شود:

 • شاسی­کشی و زیرسازی با استفاده از پروفیل­های مناسب (برای به حداقل رسیدن پرت ساندویچ پانل­ها، طراحی زیرسازی مناسب اهمیت زیادی دارد).
 • نصب و مونتاژ ساندویچ پانل­ها بر روی بستر آماده شده.
 • مهار ساندویچ پانل ها با پیچ سرمته گالوانیزه بر روی بستر آماده شده.
 • استفاده از ورق­های فلاشینگ در انتها و گوشه­ها جهت آب بندی و پوشش­دهی پانل­ها و زیباسازی.

ملزومات نصب ساندویچ پانل نما یا سقف کاذب

برای فریم پانل­ها باید از پروفیل­های آلومینیومی با اشکال مختلف استفاده شود که پیش از نصب آن­ها، باید مقدار و نوع پروفیل­های مورد نیاز با توجه به چگونگی دیوار یا سقف، برآورد و تهیه و نصب شوند. در ادامه با چند نوع پروفیل مختلف و کاربرد آن­ها در نصب ساندویچ پانل آشنا می­شویم:

 • پروفيل­ها با مقاطع F شكل:

اين پروفيل­ها که از دو قسمت پايه و روكش تشكيل شده­اند، برای ابتدا و انتهای کار و یا برای اطراف پنجره­ها کاربرد دارند. استفاده از آن­ها به صورت کشویی و به این ترتیب است که ابتدا و قبل از نصب ساندویچ پانل­ها، قسمت بیس (پایه)، توسط پیچ سرمته دار نصب شده و پس از اتمام نصب ساندویچ پانل­ها، قسمت کاور (پوشش)، با فشار بین دو لبه­ی بیس قرار خواهد گرفت.

 • پروفيل­ها با مقاطع H شكل :

این نوع پروفیل نیز از دو قسمت بیس و کاور تشکیل شده و نصب مشابه با نمونه­های F شکل دارد. با این تفاوت که کاربرد آن برای اتصال ساندویچ پانل­های عمودی و افقی به یکدیگر و یا اتصال طولی دو پانل می­باشد.

 • پروفيل­ها با مقاطع Vشكل:

این پروفیل­ها دارای دو بال هستند که با یکدیگر زاویه قائمه تشکیل داده و بر هم عمودند، زیرا از آن­ها  در کنج­ها و لبه­های داخلی و خارجی دیوار و یا سقف استفاده می­شود. مانند دو نمونه­ی قبلی از بیس و کاور تشکیل شده­اند و بیس پیش از نصب با پیچ سرکته­دار پیچ می­شود و پس از اتمام کار نصب ساندویچ پانل­ها، کاورها در جای خود قرار می­گیرند.

نصب ساندویچ پانل های سقفی

برای ساخت سقف، نوعی از ساندویچ پانل استفاده می­شود که در آن، ورق یک طرف پانل، به منظور هدایت نزولات آسمانی­، به شکل ذوزنقه­ای فرم داده شده است و بخش فوقانی ساندویچ پانل را تشکیل می­دهد و ورق طرف دیگر صاف است.  انواع مختلف ساندویچ پانل سقفی دارای گام­هایی با فواصل متفاوت در ورق ذوزنقه­ای شکل می­باشد که توجه به طول این گام، هنگام نصب مهم است. در ادامه و با توضیح طریقه­ی نصب این ساندویچ پانل­ها، به علت اهمیت داشتن این مسئله بیشتر پی خواهید برد.

برای استفاده و نصب ساندویچ پانل­های سقفی ذوزنقه­ای و ساخت سقف توسط آن­ها ابتدا باید با توجه به گام­های ورق ذوزنقه­ای، تکیه­گاه­هایی جهت پیچ کردن ساندویچ پانل تعبیه شود. پس از زیر سازی، پانل­ها،  با رعایت مسئله­ی مهم اورلب بودن آن­ها (جهت آب­بندی مناسب)، بر روی پرلین موجود پیچ و نصب می­شوند. برای هر متر متربع ساندویچ پانل سقفی لازم است یک عدد پیچ سرمته­دار گالوانیزه استفاده شود. پس از اتمام نصب ساندویچ پانل­ها، کار با استفاده از ورق­های فلاشینگ و آبرو نهایی شده و به پایان می­رسد. این ورق­ها برای پوشش دادن انتهای پانل­ها و زیباسازی کار مورد استفاده قرار می­گیرند.

لذا با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد، فهرست مراحل اجرای ساندویچ پانل سقفی به صورت زیر است:

 • ساخت تکیه­گاه و انجام زیرسازی برای نصب (آماده­سازی پرلین).
 • نصب پانل­ها با رعایت اورلب بودن و پیچ کردن آن­ها به تکیه­گاه زیرین.
 • نصب ورق­های فلاشینگ و آبرو و نهایی کردن کار.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares