ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل

ساندویج پانل
اجزای ساندویچ پانل
آبان 4, 1395
ساندویچ پانل دیواری
ساندویچ پانل دیواری
آبان 25, 1395
ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل

ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل

ساختمان های لوکس با ساندویچ پانل

منظور از ساختمان لوکس، خانه ها، مراکز اقامتی، مراکز تفریحی و دیگر اماکنی است که امکانات رفاهی زیادی دارد و به لحاظ کیفیت مصالح به کاررفته در ساخت آن درجه یک بوده و نتیجتاً در کنا راحتی و آسایشی که به همراه دارد، ظاهری چشم نواز و مجلل نیز دارد.
در گذشته، ساخت یک ساختمان مجلل، از آن جا که معمولاً مستلزم به کارگیری هنر دست بوده بسیار دشوار و زمان بر بوده است. اما امروزه، اگر اطلاعات سازنده، در مورد مصالح موجود در بازار کامل باشد، قضیه برعکس بوده و انتخاب هایی وجود دارد که اتفاقا علاوه بر زیبایی، سهولت استفاده را نیز به همراه دارد. ساندویچ پنل ها یکی از این مصالح هستند که در این مطلب به صورت ویژه، روی کاربرد آن ها در ساختمان های لوکس خواهیم پرداخت تا اگر قصد ساخت چنین ساختمانی را دارید، از به کارگیری مزایای این دسته از مصالح ساختمانی، بازنمانید.
در ادامه، پس از توضیحات کلی در مورد ساندویچ پانل ها، توضیح مختصری هم راجع به سازه های پیش ساخته با استفاده از آن ها خواهیم داد.

ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل

ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل

قابلیت های ویژه ساندویچ پانل جهت به کارگیری در ساختمان های لوکس

شاید بدانید که اصولا ساندویچ پانل ها بلوک هایی هستند که به جهت ویژگی هایی که دارند، در ساخت سقف و دیوار، جایگزین خوبی برای مصالح سنتی می باشند.

ویژگی هایی نظیر:

 • عایق های قوی تری نسبت به مصالح سنتی هستند.
 • در مقایسه با سایر مصالح سبک هستند در نتیجه هنگام زلزله ایمن تر هستند.
 • با انتخاب نوع مناسب، هنگام آتش سوزی امنیت بیشتری را فراهم می کنند.
 • به دلیل کیفیت بالای اجرای اتصالات، دوام بیشتری دارند.
 • در برابر رطوبت مقاوم بوده و قابلیت شستشو دارند.
 • با توجه به رنگبندی های مختلفی که دارند، ظاهر زیباتری ایجاد کرده و برای خرید جذاب ترند.
 • نصب سریع و آسان تری داشته و لذا صرفه جویی در زمان و هزینه را به همراه دارند.
 • در برابر نفوذ حشرات موذی مقاوم اند.

همان گونه که اشاره شد، فضایی آرام و راحت و در کل رفاه ساکنین و استفاده کنندگان، یکی از ویژگی های اصلی است که یک ساختمان لوکس باید داشته باشد. اگر نگاهی به ویژگی های ساندویچ پانل که در بالا آمده است بیندازیم، به راحتی خواهیم فهمید که مواردی نظیر عایق صوت و عایق حرارت بودن و تنوع رنگ و دوامی که دارند، ساندویچ پانل ها را به یک انتخاب عالی برای به کارگیری در ساختمان های لوکس تبدیل می کند. چه برای ساخت دیوار و تیغه و چه برای به استفاده در سقف.

کاربرد ساندویچ پانل در قسمت های مختلف یک ساختمان لوکس

از ساندویچ پانل ها به طور کلی برای پارتیشن‌بندی داخلی،سقف کاذب،‌ پوشش دیوار خارجی، پوشش دیوار داخلی و سقف خارجی استفاده می شود. از آن جا که ساختمان های لوکس، نقشه و طراحی داخلی به خصوصی دارند، و عموما نیاز زیادی به کشیدن تیغه و سقف کاذب و نیز زیباسازی سقف دیوار هست، جهت سهولت انجام کار و صرف وقت و هزینه ی کم تر بهتر از استفاده از ساندویچ پانل، جایگزین استفاده از مصالحی نظیر آجر شود.
قابلیت مخفی کردن تاسیسات در پانل های سقفی، بر زیبایی ساختمان خواهد افزود. ضمن این که جهت تعمیر و نگهداری از تاسیسات، دیگر نیازی به تخریب و بازسازی وجود ندارد.
قابلیت اجرای نورپردازی نیز از دیگر مزایای مهم استفاده از ساندویچ پانل ( مزایای پنج گانه استفاده از ساندویچ پانل )، برای ساخت سقف است که زیبا و مجلل کردن ساختمان را برای طراحان آسان تر کرده و انتخاب های بیشتری در اختیار آن ها قرار می دهد.
به طور کلی و فهرست وار، ساندویچ پانل را می توان به صورت های مختلفی در ساخت یک ساختمان لوکس به کار برد:

 •  استفاده ی مستقیم از ساندویچ پانل در ساخت ساختمان.
 •  استفاده از سازه های پیش ساخته که با استفاده از ساندویچ پانل ها ساخته شده اند.
 •  استفاده از ساندویچ پانل های دیواری برای نماسازی داخلی و خارجی ساختمان.
 •  استفاده از ساندویچ پانل ها برای بازسازی ساختمان های لوکس قدیمی.
 •  استفاده از پانل های سقفی و اجرای انواع نورپردازی های خاص در سقف.

سازه های پیش ساخته با استفاده از ساندویچ پانل ها

منظور از یک ساختمان پیش ساخته، ساختمانی است که قسمت و قطعات مختلف آن در خارج از مکان مورد نظر ساخته شده و سپس فقط برای نصب به مکان انتقال می یابند. این قطعات با مصالح و به شیوه های متفاوتی ساخته می شوند و بر این اساس انواع بسیاری از پیش ساخته ها وجود دارند . در این میان، ساختمان های پیش ساخته ی سه بعدی یا 3D، پیش ساخته هایی هستند که تنها با استفاده از ساندویچ پانل ها تولید می شوند.
پانلهاي پيش ساخته، شامل دو شبکه مش جوش شده مي باشند که يک عايق در بین آن قرار گرفته و توسط المانهاي خرپايي به هم وصل مي شوند که پس از نصب با بتن شاتکريت مي شود .
پانل های ساخته شده به روش بالا، هم می توانن به عنوان دیوار باربر مورد استفاده قرار گیرند و هم به عنوان دیوارجداکننده یا همان تیغه، در فضای معماری ساختمان. پانل سقف نیز آماده می شود و و روي پانل هاي ديوار نصب مي گردند و با آرماتو رهاي انتظار مهار مي گردند .
پس از اجرای پي اين سازه ها، آرماتور هاي انتظار در محل قرار گيري ديوارها تعبيه مي شوند و پانل هاي ديوار را به پي مهار مي نمايد. لوله هاي تاسيساتي و برق در فاصله بين شبکه مش و لايه عايق نصب مي شوند.
با توجه به مقدمه ی بالا در استفاده از ساندویچ پانل، به صورت پیش ساخته، می توان به مزایای استفاده از آن ها ( مزایایی ساندویچ پانل )در ساختمان های لوکس و مجلل بیش تر پی برد. بدین صورت که هم می توان در بخش هایی از ساختمان از آن ها استفاده نمود و یا حتی مثلا یک ویلای لوکس اما کوچک را کلاً با استفاده از ساندویچ پانل ساخت.

نماسازی لوکس با استفاده از ساندویچ پانل

خانه های ساندویچ پانلی

خانه های ساندویچ پانلی

نمای یک ساختمان و زیبایی آن را نمی توان کم اهمیت دانست. این مسئله، به خصوص برای ساختمان های لوکس بسیار مهم بوده و در واقع یکی از وجه تمایزهای اساسی آن ها با سایر ساختمان ها می باشد. از ساندویچ پانل های دیواری، می توان برای نماسازی نمای داخل و یا نمای بیرون ساختمان استفاده نمود. جنس و در واقع طرح و رنگ بندی پانل های نما بسیار متنوع است که برخی از آن ها رواج بیشتری دارند و برخی نیز دارای طرح و رنگ های خاص و کمیاب تر هستند. برای ایجاد طرحی مجلل و بسیار زیبا، توصیه می شود از نمونه های خاصی که فضایی چشم نواز ایجاد کرده و کیفیت بالا و قابلیت هایی نظیر نسوز بودن دارند استفاده شود. به طور مثال ساندویچ پانل های رایج با طرح های آجری، سنگی، چوبی و … به بازار عرضه می شوند که هر یک از این موارد دارای طرح های خاص بوده و می توانند برای ساخت و سازهای لوکس به کارگیری شوند. اما اگر بخواهیم مثالی خاص تر بزنیم می توان به ساندویچ پانل های چرمی بادوام که ضد پوسته شدن هستند و علی الخصوص نوع سه بعدی آن اشاره نمود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares