ساندویچ پانل

ساندویچ پانل از پیش ساخته (پانل های کامپوزیت) گزینه ای عالی برای عایق حرارت کردن سقف و همچنین دیوار پوششی ساختمان های صنعتی و تجاری است.ساندویچ پانل با فولاد و لفاف عایق حرارت از هر دو طرف داخلی و خارجی پوشش داده شده اند (پلی اورتان و یا پشم معدنی با وزن مخصوص بالا)و در صنعت ساخت بطور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد. نصب و راه اندازی، پانل های پیش ساخته ساندویچی بطور قابل توجهی سریع و مقرون به صرفه است. پانلهای ساندویچی فلزی را می توان همراه با سازه های تحمل کننده وزن که از جنس فولاد و یا بتن مستحکم هستند در ساختمان های صنعتی برای استفاده خارجی و داخلی (پانل های دیوار داخلی و خارجی، پانل های سقفی)مورد استفاده قرار داد.طیف گسترده ای از انواع پانلها با در نظر گرفتن ضخامت و رنگ اجازه انتخاب بهینه در توجه به زیبایی، عملکرد و الزامات فنی (تحمل بار، قابلیت عایق حرارت، مقاوم در برابر آتشسوزی و مانع نفوذ صدا) را می دهد. پوشش فولاد پانل ها از نظر رنگ و زیبایی و ضخامت با توجه به تقاضای سرمایه گذار موجود است.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

اجزای ساندویچ پانل

قطعات اصلی ساندویچ پانل، صفحات فلزی دو طرفه هستند(ورق فولاد) برای اطمینان از حفاظت سطح خارجی (هسته عایق) و همچنین عایق حرارت بودن آن. ساندویچ پانل معمول ترین و رایج ترین پانل های استفاده شده در سازه های سالن های صنعتی بعنوان عایق حرارت ،محافطت از خود ساندویچ پانل با فلز دو طرفه (ورقهای گالوانیزه از جنس فولاد در اکثر موارد) است. لفاف های عایق حرارت میتواند انواع مختلفی نیز داشته باشد (فیبر یا فوم در حالت کلی):پشم های معدنی، پشم شیشه، فوم پلی اورتان، فوم فنلی و یا پلی استایرن اکسترود شده . هر ماده عایق جوانب مثبت و منفی در مورد پارامترهای فنی دارد،که با توجه به شرایط بتن مناسب ترین آنها باید انتخاب شود . پانل های دارای لفاف PUR / PIR با در نظر گرفتن ضریب هدایت دمایی و وزن مخصوص عملکر بهنری دارند ،در حالی که پانل های دارای لفاف پشمی در برابر آتش سوزی مناسبترین گزینه اند .

مشخصات فنی، کاربرد ساندویچ پانل

نصب ساندویچ پانل آسان است اما با در نظر گرفتن مشخصات تکنیکی شان بسیار پیچیده است چون هم به مواد اجزای مختلف آن و هم انسجام (چسبندگی) آنها بستگی دارد. نصب سریع و آسان ساندویچ پانل پیش ساخته و بزرگ (شیار های طولی بهم متصل شده و پیچ بکمک دریل بسته می شود)یک راه حل اقتصادی جهت پوشش سطوح بزرگ و یکنواخت است. ساندویچ پانل سقف پوش و دیوار پوش مناسبترین گزینه برای سازه های صنعتی، کشاورزی، تجاری و دیگر انواع سالن ها می باشد.

جنبه های تکنیکی ساندویچ پانل

مواد ویژگی عایق حرارت : ویژگی عایق حرارت بودن پانلهای ساندویچی بستگی به وخصوصیات ماده پوشانده شان دارد. بهترین عایق حرارتی پانلهای با لفاف PUR و PIRهستند که هدایت دمایی کمی دارند.

مقاومت مکانیکی، تحمل بار: ظرفیت تحمل بار ساندویچ پانل با استفاده از خواص مکانیکی تک تک قطعات (پوشش فلزی، هسته عایق حرارت) و انسجام و چسبندگی بین آنها تعیین می شود. تعیین قابلیت تحمل بار با محاسبات تئوری به تنهایی دقیق نیست و طراحی باید بر اساس تست های آزمایشگاهی و بر اساس استاندارد هماهنگی کالا EN14509 انجام گیرد. اثرات معمول ساندویچ پانل(بار برف، بار باد )، در طول ساخت با تغییرات دمایی و بار ساختمان دچار تغییر می شود.

نفوذ ناپذیری به آب، هوا و بخار: ساندویچ پانل دو طرفه فلزی کاملا نسبت به آب، هوا و بخارنفوذ ناپذیرند که بدلیل پایه فلزی بودن مواد آن است. ویژگی های نهایی روکش های فلزی پانلهای ساندویچی(روکش فلزی دیوار داخلی و خارجی و سقف) تحت تاثیر لبه های بسته و هم پوشان فلزات قرار دارد. اندازه دقیق ساخت آنها و نوار آب بندی ویژه ، بسته شدن مناسب اتصالات ساندویچ پانل را تضمین می کند و در کنار آن دیگر شرایط مهم با طراحی مناسب و دقیق و اجرا و پیروی از قوانین راهنمای فنی انجام می شود.

ویژگی های آتش پانلهای ساندویچی: خواص ضد آتش سوزی ساندویچ پانل را می توان با توجه به موارد زیر گروه بندی کرد. • پانل های کلاس آتش( ” در برابر آتش واکنش می دهند”) خواص سوختن محصول را نشان می دهند. پلی استایرن بیشترین مقاومت را در برابر آتش دارد ، پانلهای با لفاف PUR عملکرد بهتری دارند و عایق PIR با مواد مقاوم در برابر شعله (خود خاموش کن) می تواند پارامترهای مقاومت در برابر آتش بالایی را فراهم کند. (حتی B2-S1، D0) پانل های با هسته فیبری عایق (به عنوان مثال پشم) می تواند مقاومت ترین نوع در برابر آتش سوزی را تضمین کند. (A2-S1، D0).

• عملکرد در برابر آتش سوزی ساندویچ پانل زمان مقاومت در برابر آتش سوزی(به دقیقه) با در نظر گرفتن خصوصیات فیزیکی دیگربیان می کند. (“R” – ظرفیت تحمل بار، “E” – استحکام سطح، “I”- ظرفیت عایق (به عنوان مثال “REI30”) به طور کلی پانلهای با هسته پلی استایرن می توانند حداکثر 15 دقیقه در برابر آتش مقاومت کنند ،عایق PUR / PIR می تواند 15، 30 یا حتی 45 دقیقه مقاومت کند، در حالی که پانل های با لفاف پشم معدنی دارای بالاترین مقادیر مقاومت هستند : حتی 90 یا 120 دقیقه.

• انتشار آتش به خارج سومین ویژگی محصولات کامپوزیت فلزی است. اساسا ساندویچ پانل را می توان در بالاترین رده (B، سقف) بدون استفاده از هر گونه تجزیه و تحلیل و یا آزمون با توجه به نفوذ ناپذیری اش به آب و هوا و بخار طبقه بندی کرد.

خصوصیات آکوستیک: دو خواص آکوستیک اساسی در سیستم های با روکش فلزی خارجی و داخلی شناخته شده است.

• عایق صوتی یک مقدار فیزیکی است که میزان کاهش انرژی صوتی در طرف دیگر از یک سطح را نشان می دهد(به عنوان مثال روکش فلزی سقف یا دیوار) در حالی که منبع صدا در طرف دیگر است. بنابراین مقدار آکوستیک قابلیت کاهش انرژی صوتی یک ماده، سطح و یا ساختار در دسی بل را بیان می کند. به طور کلی، سازه هایی با وزن بالا برای کاهش انرژی صوتی، بسته به فرکانس صدا مناسب هستند. به همین دلیل پانلها با هسته پشم معدنی می تواند عایق صدای خوبی نسبت به پانل های با عایق های PUR / PIR باشند.

• زمانی که منبع صوت و سنسور صوت در یک سمت باشد میزان جذب صدا بیانگر کاهش انرژی صوتی (مانند مقادیرعایق صوتی )است. پانل ثابت، با روکش فلزی تقریبا همه انرژی صوتی را بر می گرداند(مستقل از مواد عایق)، آنها به طور موثر قابلیت جذب صدا ندارد. میزان جذب صدا در پانل ها با استفاده از روکش های فلزی داخلی سوراخ دار و هسته های عایق با پشم معدنی افزایش می یابد.

ساختار ساندویچ پانل

ساندویچ پانل ها امروزه یکی از آیتم های بسیار جذاب برای ساخت و ساز هستند که نظر بسیاری از پیمانکاران و مهندسین معماری را به خود جلب کرده اند، چیزهای زیادی می توان در مورد نیازهای بشر امروز به ساخت و ساز سریع گفت ،مثلا اینکه بشر امروز همچنان که به سرعت پا در اسب راهوار پیشرفت می نهد به سرعت به مصالحی نیاز دارد که در عین تمیزی و سریع ساخته شدن به صرفه و تضمین شده نیز باشند. ساندویچ پانل ها همان آیتم های تضمین شده هستند که باعث می شوند ساخت و ساز سریعتر و تضمین شده تر باشد.و این یکی از مهم ترین مزایای ساندویچ پانل است.

ساندویچ پانل ها یک گزینه ی تضمین شده برای ساخت و ساز

در مورد ساختار ساندویچ پانل باید بگوییم که دو روش برای ساخت آنها در کارخانه ها وجود دارد.یکی روش  پيوسته یا Continuous و دیگری روش غير پيوسته یا Discontinuous استفاده میشود.

در ادامه هر کدام از این روش ها را به تفصیل شرح می دهیم باید بدانید که متخصصین در تولید ساندویچ پانل به روش پیوسته از مواد اولیه ای که شامل چهار جزء اصلی به شرح زیر می باشد استفاده می کنند:

روش پیوستی

1- پلی یول POLYOL

2- ایزوسیانات  MDI

3- گاز HCFC-141b  که این گاز جهت حجم دادن فوم مورد استفاده قرار می گیرد.

4) کاتالیست DMCHA

نکته ی مورد توجه در این باب این است که مواد اولیه تولید ساندویچ پانل به روش غیر پیوسته  شامل سه جزء 1 و 2 و 3 به شرح فوق به غیر از کاتالیست می باشد.

1- پلی یول (Polyol):

پلی یول نوعی الکل می باشد  که دارای گروه های متعدد هیدروکسیل (OH) و دارای هیدروژن فعال بوده  و به دو گروه اصلی قابل استفاده در مواد غذایی و مواد پلیمری تقسیم می گردد. استفاده اصلی پلی یول پلیمریک (Polymeric Polyols) ایجاد واکنش آلی به منظور تولید پلیمرهاي ديگر میباشد. اين پلي يول ها می توانند با ماده ی ایزو سیانات ها ترکیب و تولید پلی یوروتان کنند.

حداكثر دماي عملكرد پلي يوروتان بسیار خوب در حدود 70 الي 80 درجه سانتيگراد است كه برای استفاده در مناطق گرم بسیار مناسب است. البته پلي يوروتان تا دماي 100 الي 110 درجه سانتيگراد نيز استحكام خود را از دست نمي دهد ولي در دماي بالاتر از آن تجزيه شده و خاصيت خود را از دست ميدهد.

2-ایزوسیانات ( MDI ) :

متيل دي فنيل دي ايزوسيانات اغلب به صورت اختصاري MDI شناخته میشود و يك تركيب آروماتيك از خانوادة دي ايزوسيانات ها است.

ايزومر ( MDI-4,4 ) به عنوان یک  MDI خالص شناخته شده است  و  پر كاربرد تر از سایر ایزومر ها می باشد. و در تولید فوم هاي پلي يوروتان سخت اصلي ترين كاربرد ایزومر (MDI-4,4 )را داراست. در هنگام ساخت MDI  با POLYOL واكنش داده و پلي يوروتان را توليد مي كند. در توصیف اين فوم هاي سخت پلي يوروتان  باید بگوییم که عايقهاي حرارتي بسيار خوبي هستند كه تقريباً در تمام يخچال ها و فريزرها در سراسر جهان و نيز در عايق هاي حرارتي ساختماني استفاده مي شوند. ( MDI-4,4 )  ماده ای است که در چسب هاي محكم صنعتي نيز كاربرد دارد كه معمولاً به عنوان چسب هاي قوي در بطري هاي چسب به دست مصرف كنندگان نهايي مي رسند. MDI اساساً و بیشتـر در تولید انواع عایق های حرارتی قابل استفاده در صنایع مختلف مانند تولید ساندویچ پانل و ایزوله کردن لوله ها … ، صنعت سردخانه و یخچال سازی ، صنعت خودرو مانند صندلی خودرو و داشبورد و پانل های داخل خودرو و غربیلک فرمان ، تولید تخت و کفی انواع کفش ها مورد استفاده قرار می گیرد .

3-  گاز HCFC-141b :

اين گاز بنام هيدرو كلرو فلورو كربن بعنوان عامل حجم دهنده فوم ميباشد .

4- کاتالیست DMCHA :

با توجه به سرعت خط توليد ساندويچ پانل و همچنين زمان محدود تشكيل فوم پلي يوروتان لازم است از يك ماده كه همان كاتاليست DMCHA است جهت تركيب دو ماده پلي يول و ايزوسيانات استفاده شود .

 

در روش continues  یا پیوسته  مواد اولیه ساخت در کارخانه ها  توسط ربات های مکانیکی و  مکانیزه دستگاه ها به ساندویچ پانل (sandwich panel) نهایی مبدل می گردند ،روال کار بدین صورت است که در ابتدا رول ورق گالوانیزه به صورت مواد اولیه  وفوم پلی یورتان (Polyurethane) یا شیت فوم پلی استایرن و چسب وارد دستگاه  ساخت می شوند و از جهت دیگر ساندویچ پانل ( Sandwich Panel) کامل شده و به قطعاتی به صورت در خواستی برش خورده و تقسیم می شود و برای بسته بندی آماده می گردد.

در مورد تاریخچه ی این دستگاه ها باید گفت که اولین نمونه های دستگاه هایی که محصول آنها ساندویچ پانل ( sandwich panel) بوده و به کشور وارد شدند همین دستگاه های پیوسته سازی پلی یورتان یا پلی اورتان بودند که در واقع می توان به این شکل گفت که ساندویچ پانل های اولیه ، ساندویچ پانل های پلی اورتان یا پلی یورتان هستند.

این دستگاه ها بدین شکل کار می کنند که در ابتدای خط تولید این دستگاه ها چند رول گیر وجود دارد که در مدل های اولیه  در  حدود دو یا چهار تا و در مدل های پیشرفته تر بیش از چهارتا است . اگر می خواهید سریعتر کار کنید باید دستگاه را عوض کنید دستگاهی وجود دارد که  نسبت به سرعت کار به تعداد آن افزوده می شود و یک ردیف رولگیر جهت روی ساندویچ پانل و یک ردیف زیر آن است . دستگاه رولگیر برای باز کردن رول ورق گالوانیزه به کار می رود و پس از باز کردن این رول وارد دستگاه فرم دهنده رول می شود و پس از انجام عملیات مختلف به فرم دلخواه تبدیل می شود.
سپس نوبت به ورق روی ساندویچ پانل می آید این ورق  وارد یک مجموعه از غلتک های خاص شده و ورق زیری آن وارد مجموعه ای دیگر از غلتک ها می شوند که به طور معمول طرح این دو با هم متفاوتند، پس از آن، ورق هایی که فرم داده شده اند از بالا و پایین به یکدیگر نزدیک شده و در فاصله ای که مد نظر سفارش دهنده کالا  هستند  قرار می گیرند و سپس مابین آنها ترکیبی از پلی ال و ایزوسیانات قرار می گیرد که با دستگاه خاصی با دوز مخصوص با هم ترکیب شده و تزریق می شوند .
سپس ماده فوم عایق پلی اورتان ( Polyurethane) در آنجا  منبسط شده و حرارت زیادی را از خود آزاد می کند در این مرحله ساندویچ پانل (sandwich panel) باید تحت گرما و پرس قرار گرفته که بیش از حد  دچار پف یا باد گرفتگی نشود در مرحله بعد ، وارد دیگی به نام پخت می شود و تحت گرما و حرارت بالایی قرار گرفته و در همان حین ساندویچ پانل ثابت می گردد. در آخر ، ساندویچ پانل به اندازه ابعاد مورد سفارش با تیغه ای برش خورده و در یک سری ردیف در کنار هم چیده می شوند تا خنک شده و آماده بسته بندی و تحویل  به مشتری گردد.

روش پیوسته  پلی استایرن ( Continues polystyrene)

با استفاده از روش پیوسته ساخت ساندویچ پانل  از  دستگاهی همچون دستگاه(پیوسته) Continues پلی یورتان استفاده می شود این دستگاه  دو رول بازکن دارد که یک ردیف آن برای ورق روی پانل است و دیگری جهت ورق زیرپانل مورد استفاده قرار می گیرد، این دستگاه دو ردیف غلتک و دستگاه فرم دهنده رول وجود دارد که روق رویی یا زیرین پانل را فرم دهی می کند پس از آن sheet های 2 تا 3 متری از فوم نوع پلی استایرن را بین دو لایه از ورق های فرم داده شده که چسب نیز خورده اند قرار می دهد و دستگاه پانل را به یکدیگر می چسباند و پرس می کند و در آخر آن پانل به قطعه های دلخواه برش داده می شود.

در حالی که در روش دیس کانتینیوز که به نام  غیر پیوسته را نیز با خود دارد خطوط تولید جدا از همدیگر هستند و هر یک از عملیات مورد نظر در یک قسمت انجام شده و بعد به قسمت بعدی می رود ؛ خطوط تولید در این سبک به دو قسمت تقسیم بندی می شوند :

در این روش هم خط های تولید به دو گروه تقسیم میشوند ،هر قسمت از تولید پانل پلی یورتان در یک بخش انجام می شود بدین شکل که با دستگاه فرم دهنده رول ورق برش می خورد و ورق زیرین و روی پانل تحت انجام پرس در قالبهای خاص قرار داده می شوند و میان این دو با دستگاه های تزریق از فوم نوع پلی یورتان پر شده و در آخر با گرم و سرد کردن فوم خشک شده و بعد پانل از قالب در آمده و سپس روی پانل بعدی کار می کنند.

هر بخشی از مراحل تولید در قسمت های مختلف انجام می پذیرد و در یک بخش سرهم بندی می شوند بدین صورت که در دستگاه فرم دهنده رول ، ورق گالوانیزه طرح مورد نظر را می پذیرد و به اندازه های مختلف به دلخواه برش داده می شود و فوم پلی استایرن هم با عمق مختلف برش داده شده و برای تولید آماده می شود و در آخر به ورق های پانل با چسب خاصی می چسبد و پرس شده و خشک می شود.

انواع مواد موجود در هسته ی ساندویچ پانل به شرح زیر هستند

  • فوم عایق پلی یورتان (Polyurethane)
  • فوم عایق پلی استایرن (Polystyrene)
  • فوم عایق اکس پی اس (xps)
  • عایق پشم سنگ (Rock wool)

روش غیر پیوسته  Discontinus

در روش غیر پیوسته  Discontinus خطوط تولید ساندویچ پانل از همدیگر جدایند و به تبع عملکرد بخش ها نیز جدا از هم هستند و در نهایت  همگی مواد در یک بخش جمع می شوند باز هم دو خط تولید در این روش داریم .

روش های ساخت ساندویچ پانل بسیار با دقت باید انجام بگیرند تا جنسی تضمین شده را به مشتری ارائه دهند علاوه بر این ساندویچ پانل ها باید با ریزه کاری های بالایی که در هر روش ساخته می شوند مراحل ساخت را طی کنند. ساندویچ پانل محصولی با گارانتی بالا ولی نسبتا پرزحمت است که قاعدتا باید در همه ی امور ساختش سختگیری های لازم صورت پذیرد.

جهت مشاوره فنی و استعلام قیمت با تیم قیزیل تاش تماس حاصل فرمایید.

 

Shares