سازه فضایی چیست؟

با اولین نگاه به سازه های هندسی منظم که شکلی عجیب به خود گرفته اند می فهمید چرا به این سازه ها، سازه فضایی می گویند. این سازه ها شبیه به هرچیزی هستند جز شکل هایی که ما در زندگی روزمره خود می بینیم ، ترکیبی از هندسه ی اجسام و خلاقیتی که برگرفته از طبیعت و تخیل است.

سازه فضایی

ترکیبی زیبا و مستحکم و سبک از ایده های مهندسی که در قالب یک قوس یا بنا شکل گرفته است، به شما احساس بی همتا بودن می دهد. گذشته از مزایای متفاوت این سازه ها خلاقیتی که در دادن طرح به این سازه ها می توان ساخت یکی از مهمترین علل محبوبیت این سازه ها شده است. نگاهی به بناهای پدید آورده شده با این سازه ها  به شما خواهد گفت که چرا معماران برای عرض اندام  خلاقیتشان و همچنین  برانگیختن احساسات مردم در مکان های هنری و فرهنگی از این سازه ها استفاده می کنند.

 

در تعریف سازه های فضایی باید گفت که سازه های فضایی شکل های هندسی منظمی هستند که در کنار یکدیگر تکرار شده و با اتصال مکرر این اجزا شبکه ای مستحکم و یکپارچه با ساختاری سه بعدی ایجاد می کنند. هرمعمار بسته به نگرش و خلاقیتش می تواند شکلی متفاوت از این سازه ها را بسازد. شاید تصور کنید که این سازه ها شکلی منسجم از جورچینی است که در ذهن معمار است. ولی چیزی که با آن رودرو خواهید شد فراتر از آن است چون این اجزا از المانهای طولی ( با مقطع های مربعی، دایره ای، مثلثی و … ) و اتصالهایی که هر روز بر انواع آنها افزوده می شود تشکیل می شود و همین موجب هیجان انگیز بودن این سازه ها شود .

در توضیح جنس این سازه ها باید گفت که جنس المانهای طولی متنوع بوده و بسته به نوع مصرف آنها در هر پروژه متغیر خواهد بود ولی معمولاً ازانواع پلاستیک وپروفیل، فولاد وآلومینیوم استفاده می شود، البته این نوع سازه  برخلاف تصور عمومی پدیده بسیار جدیدی نیست، زیرا گراهام بل طرحهایی از شبکه های منظم هندسی که کاربرد ساختمانی داشته باشد تهیه کرده بود .

اگر نگاهی به تاریخ معماری و فرهنگی کشورمان هم بیندازیم  به آلاچیقهای عشایر محلی ایران برمی خوریم که سبکی مانند این نوع سازه ها دارند. ولی شروع معرفی رسمی این سازه ها به دهه60 میلادی برمی گردد که این نوع سازه ها به صورت موضوعی بین اللملی و قابل بحث مطرح شد به طوری که اولین کنفرانس بین اللملی سازه های فضایی ( فضاکار ) در سال 1966در دانشگاه ساری انگلستان برگزار شد. و از همینجا بود که شروع رواج استفاده از این سازه ها آغاز گشت.

وقتی به این سازه ها نگاه می کنیم اولین چیزی که به یاد می آوریم ساختمان های عجیب و پیشرفته ای است که در فیلم های علمی تخیلی دیده ایم که شاید همین فیلم ها هم باعث الهام بخشی به معماران گشته باشد، ولی اصطلاح سازه فضایی گاهی اوقات به جای سازه فضاکار بکار می رود که این دو اصطلاح از لحاظ کلمه‌ای مترادفند؛ ولی از لحاظ معنا و مفهوم با هم تفاوت دارند. سازه فضایی به سازه‌ای اطلاق می‌شود که در فضای خارج از جو ساخته یا مورد استفاده قرار گیرد که ممکن است خود یک فضاکار باشد.

سازه فضایی

علاوه بر شکل متفاوت این سازه های فضایی باید گفت که سازه های فضایی ( سازه فضا کار ) به علت پخش نیرو در جهات مختلف از استحکام توام با سبکی برخوردار مي باشند، سازه فضاکاربه علت استفاده حداکثر از سیستم پيش ساختگی از سرعت ساخت و نصب بيشتری برخوردار مي باشد و همچنین  ميتوان کليه سازه فضایی و تاسيسات مربوطه را در تراز زمين سوار کرده و سپس سقف را بالا برده و نصب کرد.پس سرعت ساخت در این نوع از ساختمان ها بسیار بالاتر از ساختمان های معمول است.
نکته ی قابل توجه  در مورد سازه های فضایی یا سازه فضاکار,  این است که این سازه‌ها را می توان باز و بسته و سپس جمع کرد و  که مي‌توان ازآنها در زمان و مكان ديگري استفاده نمود و به سرعت هم نصب نمود.

گذشته از همه ی اینها سازه های فضایی ( سازه فضا کار ) دارای آنچنان نیروی پایداری و مقاومت نهایی هستند که سازه را قادر به تحمل بارگذاری موضعی بیش از حد می کند. پس می توان روی این نیروی استحکام و قدرت در مواقع بسیاری اتکا نمود.

در خارج از کشور نمونه های بسیار زیادی از این سازه ها را می توان در پارک های علمی ،مجتمع های فرهنگی و هنری ، و حتی در دانشگاه های هنر و معماری معاصر دید. در ایران هم نمونه هایی از این نوع سازه های فضایی در پوشش مرقد مطهر امام و سقف چند غرفه نمایشگاه بین المللی تهران، مشهد و…را می توان دید.

گذشته از همه ی اینها هزینه ی ساخت و برپایی سازه های فضايي  به  این علت که  تعداد گره های تکيه گاه لازم را برای شبکه های ارتباطي و تاسيساتي تامین می کند و در صورت نياز حتی سقف کاذب را تامين می کند موجب صرفه جويي در هزينه کلي مي شود و ارزانتر از سایر سازه ها می شود.

اگر بخواهیم برخی از مزایای سازه فضایی یا سازه فضا کار که باعث برتری آن نسبت به سایر سازه ها شده است را به صورت مختصر و خلاصه نام برده و توضیح دهیم این موارد بیشتر به چشم می خورد

 • زیبایی در نوع معماری سازه فضاکار
 • تنوع در کاربرد سازه فضاکاریاسازه فضایی
 • صرفه جویی اقتصادی سازه فضاکار یاسازه فضایی
 • امکان عبور تأسیسات برقی حرارتی و … از فضای بین لایه های سازه  فضاکار
 • سرعت در تولید و اجرای سازه فضاکار
 • امکان مونتاژ و دمونتاژ سازه فضایی در هر مرحله از اجرا و پس از اجرا

(سازه فضایی یا سازه فضا کار رامی توان درهر مرحله ازاجرا و درپایان اجراء دمونتاژ نمود)

 • عدم انهدام ناگهانی به دلیل بالا بودن درجه هیپراستاتیکی سازه فضایی
 • سهولت در بسته بندی و بارگیری  و حمل و نقل سازه فضاکار به کلیه نقاط کشور در هر شرايط آب و هوايي امکان نصب و ساخت سازه فضاکار وجود دارد.
 • امکان شات بلاست و سند بلاست و رنگ آمیزی دلخواه الکترو استاتیک تمامی قطعات سازه فضایی
 • اجرای سازه فضایی یا سازه فضا کار  به اشکال مختلف( هر شکلی که بتواند از طریق مهندسی پیاده سازی شود را می توانید درست کنید)
 • سازه های فضایی یا سازه فضا کاربه اشکال مختلف معماری سازه ای قابل تولید ونصب می باشند
 • بهترین سازه جهت نورپردازی  برای مکان های نمایشی سازه فضاکار میباشد (این مورد برای محل کنسرت های بزرگ جهانی و فستیوال های موسیقی و نمایش بیشتر به چشم می خورد.)
 • سازه های فضایی جهت نورپردازی دکوراتیو زیبا می باشد.( برای محل هایی که از نظر فضایی جزء محیط های خرد محسوب می شوند مانند ویلاهای شخصی یا استخرها)

معماری های متنوعی را می توان با استفاده از سازه های فضایی ساخت که در زیر به برخی از این نوع معماری ها اشاره میشود:

قوسی:

دراین نوع معماری سازه فضایی به گونه ای طراحی و تولید می شود که پس از اجرا نمای بیرونی و داخلی سازه بصورت کمالی از دایره می باشد . این نوع از سازه ها را می توانید در ورودی نمایشگاه ها و همچنین طاق استادیوم ها یا محل های ورزشی و یا مکان هایی که به عنوان زیربنای سبز مورد استفاده واقع می شود ببینید.

 • تخت
 • شبکه های تخت یک لایه ای
 • شبکه های تخت دو لایه و چند لایه
 • شبكه های که از دو یاچند صفحه موازی كه بوسیله عناصری به هم متصل گردیده اند تشكیل می شوند

دراین نوع معماری پس از انجام مراحل مشاوره و طراحی سازه فضایی بصورت تخت, مونتاژ و در محل نصب شده و با استفاده از پایه های نصب شده بر روی سازه شیب بندی مورد نظر بر روی سقف ایجاد می شود .

شیب دار:

دراین نوع معماری سازه بصورت کاملا تخت مونتاژ شده و با تغییر ارتفاع ستونها شیب یکطرفه یا دوطرفه برای سقف ایجاد می شود. و بالا می رود

گنبدی:

این سازه ها بیشتر از بقیه ی سازه ها به چشم می خورد. در این نوع معماری سازه فضایی برای مسقف نمودن فضاهای وسیع و بدون استفاده از ستون در میانه ها مورد استفاده قرار می گیرد .

هرمی:

با یک جستجو به زبان انگلیسی می توانید این نوع سازه را در فضای شهری کشورهای توسعه یافته ببینید.دراین نوع معماری سازه فضایی بصورت نیمه هرم اجرا می گردد که در نماد سازی شهری و نورگیر بیشترین استفاده را دارد

تلفیقی:

دراین نوع معماری سازه فضایی از  سازه های خرپاهای فضایی و اتصال دهنده های آنها که می تواند از المان یا رابط های فضایی باشد تشکیل شده است .

روز به روز بر شهرت و میزان استفاده از این سازه ها در کشورمان افزوده می شود. تمایلات و سلیقه ی عمومی مردم بیشتر به طرف دیدن سازه های هنری و پایدار که بتواند به عنوانی یک جاذبه دیدنی  مورد استفاده قرار بگیرد، می رود و همین باعث می شود که پیمانکاران فضای شهری به دنبال چنین سازه هایی باشند که به سرانجامی زیبا و هنری که پراز خلاقیت و نوآوری است می انجامد.

Shares