zippanel-or-sansdwich-panel
مقایسه زیپ پانل با ساندویچ پانل
دی 22, 1395
ساندویچ پانل پلی یورتان سقفی
ساندویچ پانل در تبریز
بهمن 27, 1395
کاربرد ساندویچ پانل

کاربردهای ساندویچ پانل

گستردگی و ویژگی‌های فراوانی که ساندویچ پانل‌ها دارند موجب شده که بتوان از آن برای طیف گسترده‌ای از اهداف استفاده کرد. از این مصالح می‌توان در قسمت‌های مختلف ساختمانی و ساخت و ساز، صنایع نظامی، صنایع شیمیایی، صنعت هوا و فضا، طراحی مدل‌های صنعتی، خودرو، کشتی سازی، حمل و نقل راه و ترابری، حمل و نقل هوایی، بسته‌بندی، ساخت سردخانه‌ها، سازه‌های موقت، پارتیشن‌بندی‌ها، کانتینر‌ها و کانکس‌های ثابت یا سیار یخچال دار، مراکز آتش‌نشانی، مساجد و پادگان‌ها، اتاق فرمان یا کنترل، خانه‌های پیش ساخته، ساختمان‌های سریع ساخت مانند واحدهای مسکونی، آموزشی، درمانی، صنعتی، دفاتر کارگاهی و تجاری، میادین میوه و تره‌بار، مکان‌های سیاحتی تفریحی و سرپناه‌های موقت در هنگام بحران (در مناطق زلزله زده یا سیل زده و … )، سالن‌ها و مجتمع‌های ورزشی، استخرها، مرغ‌داری‌ و کشاورزی، مراکز پلیسی و امداد و نجات،مراکز نظامی صحرایی، کمپ‌ها، ساختمان‌های با کاربرد پزشکی چون بیمارستان‌ها، داروسازی و لوازم بهداشتی، مراکز هسته‌ای و … استفاده کرد. در یک دسته‌بندی کلی می‌توان ساندویچ پانل‌ها را با توجه به کاربرد آن‌ها در ساختمان‌سازی به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

ساندویچ پانل سقفی

ساندویچ پانل سقفی همانطور که از اسم آن بر می‌آید در سقف‌ها استفاده می‌شود. این مدل دارای طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی چون طرح سفال است که می‌توان توسط آن سقف‌های شیب‌دار بسیار زیبایی برای خانه‌ی خود ایجاد کرد. پانل‌های سقفی از نفوذ آب به داخل جلوگیری می‌کند زیرا دارای شکل اورلپ و گام‌های ذوزنقه‌ای است و به علت طول‌های بلندتر از 13 متری که دارند دارای قابلیت اورلپ شدن بر روی هم هستند.
ساندویچ پانل‌های سقفی در چند مدل ساخته می‌شوند:
1)دو رو ورق آلوزینک.
2) یک رو ورق آلوزینک (سمت بیرونی) و طرف دیگر فویل مسلح آلومینیومی.
3) دو رو ورق گالوانیزه.
4) یک رو ورق آلوزینک و یک رو ورق گالوانیزه.
5) یک رو ورق گالوانیزه از بیرون و یک رو فویل مسلح آلومینیومی از داخل و فوم تزریقی پلی یورتان سخت که این مدل کاربرد فراوانی در مجتمع‌های صنعتی دارد زیرا دارای ویژگی‌هایی چون عدم ریزش مواد، عدم امکان رشد و زندگی حشرات در داخل فوم و همچنین مقاومت بالا در برابر رشد قارچ‌ها و گیاهان است. نوع سقفی ساندویچ پانل‌های با ضریب هدایت حرارتی می‌تواند به عنوان عایق صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. از انواع سقفی می‌توان به عنان سقف کاذب و پوشش روی ساختمان‌های صنعتی و سوله استفاده کرد.

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل

ساندویچ پانل دیواری

نوع دیگر ساندویچ پانل‌های دیواری است که این مدل نیز در دیوارها قابل استفاده است و خود دارای دو دو مدل هستند از انواع ساده‌ی این نوع برای پوشش دیوارهای ساختمان‌های مسکونی و اداری، اسکلت‌های فلزی، سوله‌ها، انبارها، دیوارهای کارگاه، پارتیشن‌بندی‌های داخلی و … استفاده می‌کنند. این مدل دارای نری مادگی در دو روی خود هست به این معنی که در عرض در یک طرف دارای تورفتگی و در طرف دیگر دارای برآمدگی است و هنگامی که کنار یکدیگر قرار می‌گیرند بر روی هم قفل و آماده‌ی اتصال به سازه می‌شوند. ضخامت این نوع بین 4 تا 6 سانتی‌متر است. مدل دیگر ساندویچ پانل‌های دیواری نوع ساندویچ پانل دیواری سردخانه‌ای است. این نوع در ضخامت‌های 8 الی 15 سانتی‌متر تولید می‌شود و دارای لبه‌های نری مادگی در مقطع عرضی است. به دلیل اورلپ بودن این مدل کمترین انتقال حرارتی را دارد که همین امر باعث می‌شود بهترین گزینه برای تولید سردخانه‌ها باشد. دوروی این مدل از ساندویچ پانل‌های دیواری صاف است و به همین علت تجمع باکتری، میکروب و گرد و خاک را به حداقل می‌رساند. این ویژگی موجب می‌شود که نه تنها در سردخانه‌ها بازخورد خوبی داشته باشد بلکه گزینه‌ای مناسب برای دیوارهای اتاق‌های استرلیزه و تمیز چون اتاق عمل بیمارستان، کارگاه‌های تولید دارو، کارخانه‌های تولید واکسن، آزمایشگاه‌ها، کارگاه‌های تولید مواد غذایی و … باشد. از دیگر ویژگی‌های این مدل می‌توان به مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی نیز اشاره کرد.

ساندویچ پانل دورو

ساندویچ پانل دو رو نایلون مدلی است که در دو سمت خود پوششی از نایلون صاف دارد و جهت عایق کردن کف سردخانه‌ها‌ی ثابت مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از نصب این مدل بر روی آن پوششی بتنی کشیده می‌شود که با این کار انتقال حرارات از کف به مقدار قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد. این مدل در ضخامت‌های 4 تا 15 سانتی‌متر تولید می‌شود.

از پانل‌های سه بعدی سقفی و دیواری برای ایجاد ساختمان‌ها بدون استفاده از سازه فلزی و بتن آرمه نیز استفاده می‌شود به این شکل که با قرار گرفتن پانل‌های دیواری و سقفی در کنار هم یک شکل جعبه مانند به وجود می‌آید که دارای کلاف‌های افقی و عمودی است. این سیستم باربر ثقلی و جانبی ساختمان است. ( ساختمان­های لوکس با ساندویچ پانل )

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shares