زیپ پانل چیست؟

زیپ پانل
همه چیز در صنعت ساختمان سازی از نیاز بشر به فراوانی مسکن و تنوع در آن آغاز شد. از یک سو بشر امروزی نیاز مفرط به مسکن داشت و از سوی دیگر نیاز به زیبایی و ایمنی و استحکام در مسکنش به وجود آمد که منجر به پدید آمدن اختراعات در خور توجهی در زمینه ی ساخت مصالح از پیش ساخته شده و مصالح نوین گشت. طراحان و مهندسین سازه با چالش های بزرگی روبه رو بودند، از یک طرف صنعت ساختمان سازی و سازه های صنعتی در طی زمان دست خوش تغییرات فراوانی شده است و از طرف دیگر طراحان و معماران به منظور زیبایی هر چه بیشتر سازه های خود باید تلاش کنند تا بشر تنوع طلب و سختگیر و سیری ناپذیر را راضی کنند.
استفاده از سازه های پیش ساخته و سریع و سبک روز به روز در حال افزایش است و این همان چیزی است که روند تولید موادی را در پی دارد که نه تنها دارای ویژگی های خواسته شده برای این موضوعات است بلکه باید از الگوهایی پیروی کند که این الگوها ناچارند از موادی استفاده کنند که علاوه بر عایق بودن و اتلاف انرژی کم، زیبایی ظاهری بیشتری نسبت به سازه های پیشین داشته باشد.
پیش تر طراحان از ساندویچ پنل ها در اجرای ساختمان ها و سازه های صنعتی استفاده می کردند، ساندویچ پنل ها به دلیل جلوگیری از عبور رطوب و گرما نیاز پوششی و ایزولاسیون را به خوبی پاسخ می دادند و موجب کاهش مصرف انرژی می شدند. متخصصان در ادامه با حفظ ویژگی های مهم این سازه ها و اضافه کردن زیبایی، اقدام به ساخت محصول جدیدی با نام زیپ پانل کردند که علاوه بر دارا بودن ویژگی های ساندویچ پانل ها از ظاهری بهتر و شکیل تر بهره می برد. زیپ پانل ها به دلیل مقاومت و سادگی در اجرا جایگزین مناسبی برای ایرانیت های موجدار، سقف های شیروانی، قیر و گونی و آسفالت شده هستند.
با توجه به نیاز گسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن، ضرورت استفاده از سیستم های ساختمانی و مصالح جدید به منظور ارتقای کیفیت ساخت، افزایش سرعت ساخت، افزایش عمر مفید ساختمان ها، سبک سازی و مقاومت در برابر زلزله را که بیش از پیش مطرح ساخته است در صدد آن شدیم که این نوع سیستم که ویژگی های ذکر شده را دارا میباشد را معرفی کنیم.

مزیت های زیپ پانل

در حقیقت زیپ پانل ها سازه های یک پارچه ای هستند که علاوه بر داشتن ویژگی هایی مانند عایق صوت، گرما و رطوبت، انعطاف بسیار زیادی دارند به طوری که با استفاده از آنها می توان دهانه های بزرگ و ساختمان هایی با اشکال منحنی را به سادگی پوشش داد. زیپ پنل ها در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت بالایی دارند و در نتیجه هزینه های مربوط به تعمیر و بازسازی و نگهداری را به مقدار زیادی کاهش می دهند. همچنین به دلیل وزن کم زیپ پانل ها استفاده از آنها موجب کاهش وزن ساختمان می شود که این در ایمنی ساختمان و مقاومت در برابر زلزله بسیار موثر است. این سازه ها برای ساختمان هایی با کاربری خاص مانند بیمارستان ها، فرودگاه ها، سالن های ورزشی و صنعتی که جلوگیری از نفوذ صدا و رطوبت اهمیت فراوانی دارد بهترین گزینه است.
استفاده از پشم سنگ به عنوان عایق اصلی در زیپ پانل ها موجب شده تا این سازه ها علاوه بر جلوگیری از عبور حرارت، عایق صوتی مناسبی نیز باشند. برای مکان هایی که نیاز به عایق کاری بیشتری دارند می توان از زیپ پانل های دولایه استفاده کرد. در این نوع، به منظور ایجاد یک لایه عایق رطوبتی و حراریت از زیر لایه ای به جنس ورق گالوانیزه استفاده می شود و پس از آن زیپ پانل ها بر روی آن قرار داده می شوند.
از زیپ پنل ها می توان در موارد زیادی استفاده کرد و این منحصر به مورد بخصوصی نیست .برای مثال استفاده در سقف های قوسی شکل محدب؛ برای پوشش دادن سقف ها قوسی شکل محدب و مقعر نیاز است تا زیپ پانل ها با استفاده از دستگاه مخصوصی به نام رول فرمینگ شکل داده شوند. این سازه ها برای سقف هایی با شعاع انحنای بیش از 40 متر نیازی به ایجاد انحنا توسط رول فرمینگ را ندارند و با استفاده از وزن خود روی سقف قرار می گیرند. همچنین برای سقف هایی با شعاع انحنای کمتر از 40 متر نیز این کار در با استفاده از دستگاه مخصوص و در محل اجرای پروژه انجام می شود. پروفیل های ورق فلزی با یک دستگاه مخصوص در کنار یکدیگر جفت می شوند و با توجه به اینکه در لایه بیرونی از پیچ و مهره ای استفاده نمی شود امکان هیچگونه نشت رطوبت و آب در آن وجود ندارد. علاوه بر این، در تولید زیپ پانل ها با طول های مختلف محدودیتی وجود ندارد.
همچنین از زیپ پانل ها می تواند در طراحی و اجرای بام سبز در ساختمان ها استفاده کرد. بام سبز یکی از موضوعات بسیار جالب معماری در چندین سال گذشته است. با توجه به افزایش برج های مسکونی و نیاز به داشتن فضای سبز هم برای تعدیل انرژی و هم برای زیبایی منظره از بام سبز استفاده شد. داشتن یک محیط زیبای باغچه ای که تمام موارد ایمنی و ساختمان سازی را از قبیل وزن مناسب ، عدم نشت آب و همچنین بهره وری مناسب داشته باشید در ابتدا بسیار سخت به نظر می آمد ولی اکنون شما می توانید در بام سبز با توجه به عدم استفاده از پیچ و مهره و بست روی زیپ پانل ها اقدام به کاشتن باغچه ی مورد علاقه ی خود بکنید، و خیالتان از بابت استفاده از این محصول راحت باشد چون امکان نفوذ آب در آنها وجود ندارد و این سازه ها می توانند به عنوان یک زیر لایه برای گیاهان استفاده شود. در حقیقت با استفاده از زیپ پانل ها می توان به نیازهای زیست محیطی امروز به راحتی پاسخ داد.

لایه های اصلی تشکیل دهنده زیپ پانل

1- ورقه پروفیل ایستادرز زیپ پانل
2- عایق حرارتی
3- بست آلومینیومی- محکم کننده مخفی پروفیل ایستا درز یا زیپ پانل
۴ – پایه پلیمری نگهدارنده بستهای آلومینیومی مخصوص سیستم زیپ پانل
۵ – فاصله انداز امگا
۶- عایق رطوبتی – لایه ضد بخار – لایه سَد بخار-لایه بخار بند
۷ – ورقه ذوزنقه ای
در پایان اگر بخواهیم به طور خلاصه مزیت های زیپ پانل ها برای شما بگوییم باید این موارد را پشت سرهم ردیف کنیم :
جلوگیری از نفوذ رطوبت، صدا و گرما
ظاهری یک پارچه تر و زیبایی بیشتر نسبت به ساندویچ پنل ها
قابلیت فرم دهی در کلیه اشکال هندسی
وزن کمتر که موجب سبک شدن وزن سقف و ساختمان و ایمنی در برابر زلزله می شود
کاهش هزینه های تعمیر و بازسازی و نگهداری
تولید در طول های بیش از 150 متر
قابلیت پوشش سقف های محدب و مقعر و مخروطی با شعاع انحنای بزرگ بدون نیاز به استفاده از دستگاه رول فرمینگ
امکان انتقال بخشی از مراحل ساخت و اجرا به محل پروژه

Shares